Společnost EP Global Commerce vstupuje do společnosti Metro AG

Společnost EPGC Křetínského a Tkáče vstupuje do společnosti Metro AG vlastnící velkoobchodů Makro. Získá 7,3 % akcií a opci na dalších 15,2 %.

Společnost EP Global Commerce, kterou znáte pod zkratkou EPGC, kterou vlastní miliardáři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, vstupuje do německé obchodní společnosti s názvem Metro AG, která v ČR vlastní velkoobchody Makro. Společnost EPGC podle uzavřené dohody získá 7,3 % kmenových akcií a opci na dalších 15,2 % v Metro AG. Za společnost EPGC to veřejnosti oznámil Daniel Častvaj. Ve společnosti EP Global Commerce vlastní Křetínský 53 % a Tkáč 47 %. Křetínský je generálním ředitelem společnosti Energetický a průmyslový holding – EPH. Tkáč patří k zakladatelům a spoluvlastníkům investiční skupiny J&T působící v Česku a na Slovensku.

Společnost EP Global Commerce

Na druhé straně kontraktu je společnost Haniel Finance Deutschland, jenž je 100 % dceřiná společnost společnosti Franz Haniel & Cie,a současně je největším akcionářem v Metru. Převáděný podíl a opce představují veškeré kmenové akcie, které nyní společnost Haniel v Metru vlastní. Smluvní strany po dohodě nezveřejní kupní cenu. Dohoda podléhá schválení dozorčí rady společnosti Haniel & Cie a souhlasu antimonopolních úřadů.

Společnost Metro

Metro se značkou Metro Cash & Carry má ve 25 zemích přes 760 obchodů, zaměstnává přes 100 000 lidí a obsluhuje ročně 21 milionů zákazníků. Pod značkou Real provozuje v Německu 280 prodejen a pracuje pro ni přes 34 000 lidí. V loni byla čtvrtou největší maloobchodní společností v Evropě a její divize spotřební elektroniky Ceconomy byla evropskou jedničkou. Ve fiskálním prvním čtvrtletí do konce prosince jí stoupl čistý zisk meziročně o 88 % na 232 milionů eur, v přepočtu 6 miliard korun. Tržby zvýšila o 0,2 % na 10,1 miliardy eur. V ČR je 13 velkoobchodních center.

Akcie Metro AG

Hodnota akcií Metro AG na burze je 4,14 miliardy eur, což je asi 107 miliard korun. Hodnota celé společnosti odvozená od akcií je dvojnásobná. Záměrem společnosti je opční lhůtu využít k potvrzení přesvědčení, že jako akcionáři budou schopni pozitivně přispět k celkovému rozvoji společnosti Metro AG. Dá se předvídat, že společnost EPGC opci využije. Není vyloučena ani akvizice akcií společnosti Metro AG od dalších akcionářů.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*