Souboj o Pegas

V inzerátu v HN byla zveřejněna oficiální nabídka skupiny R2G na převzetí akcií Pegasu schválená ČNB.

R2G v současné době vlastní 10,83 % akcií firmy. Vedení textilky řeklo, že nabídková cena 1 010 korun za akcii je zcela přiměřená. Největší skupina akcionářů vedená brokerskou společností Wood & Company ale chce být v Pegasu i nadále a zvažuje navýšení podílu. Na akciovém trhu se tak spouští cenová bitva o celkovém ovládnutí výrobce textilií Pegas. Záměr skupiny českých investorů převzít za 8 miliard korun výrobce průmyslových textilií Pegas Nonwovens je vratký. Akcionáře v textilce bude asi těžké přimět k prodeji za nyní nabízenou cenu. Pegas měl za druhé čtvrtletí tržby 56 milionů eur a k tomu i rekordní objem výroby.

Firma R2G Rohan Czech

Vlastní ji skupina podnikatelů, kteří zbohatli z gumárenství a vývoje antivirů. R2G už v Pegasu vlastní více než 10 % podílu a chce firmu celou. Proto nabízí ostatním vlastníkům výkup akcií za 1 010 korun za kus. Je to o třetinu víc než u podobných firem ve stejném odvětví. Představenstvo textilky udává, že nabízená cena je přiměřená. Největší akcionář, skupina Wood Textiles Holding Ltd., ve firmě drží podíl téměř 28 % a prodávat nechce. Sdružuje nyní investory pod vedením pražské brokerské společnosti Wood & Co. Investici vnímají jako dlouhodobou a neuvažují o prodeji. Skupina spojená s Wood & Co. je investorem v Pegasu již 10 let a podíl navyšuje. R2G Rohan hledá na trhu příležitosti a chce zhodnotit peníze.

Nové příležitosti

Rodinná nadace podnikatele v gumárenství Oldřicha Šlemra a zakladatelé antivirové firmy Avast Eduard Kučera a Pavel Baudiš tvoří seskupení. R2G deklaruje, že chce ovládnout celý Pegas a odkoupit asi 7,8 milionu ostatních akcií asi za 7,9 miliardy korun. Pak by došlo k obchodování s akciemi Pegasu na burzách v Praze a ve Varšavě. Šlemr vydělal 15 miliard korun prodejem podílu v České gumárenské společnosti, ČGS. Na zhodnocení peněz pracoval tým expertů, včetně Jakuba Dyby, původně řídícího partnera v investiční společnosti Genesia a Karla Dyby, syna bývalého ministra hospodářství. Dyba je ve Šlemrově firmě investičním ředitelem a naznačil, že R2G celý Pegas možná neovládne. Akcionářům ale analytici doporučují vyčkávací taktiku.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*