Slíbená pomoc vlády na podporu ekonomiky je vyšší než realita

Slibovaná vládní pomoc české ekonomice je mnohokrát vyšší než reálná pomoc. Jde pouze o desetiny procent HDP místo slibovaných 20 % HDP.

O tom, že je slibovaná pomoc mnohem nižší, v ČT hovořila ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Pomoc je podle ní používána ke zvýšení osobního PR, ale o skutečnou pomoc se nejedná. Podle ekonoma Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu – IDEA při akademickém pracovišti CERGE-EI Filipa Pertolda to prohlubuje současnou krizi. Český stát pouze zachraňuje zaměstnanost.

Vládní pomoc ve slibech

Ministryně financí Alena Schillerová koncem dubna prohlásila, že celková opatření na podporu ekonomiky v souvislosti s dopady šíření koronaviru činí 1,19 bilionu korun. Z toho je přímá podpora 216 miliard korun a záruky na úvěry 951,5 miliardy korun. Dalších 22 miliard korun půjde do ekonomiky díky odkladu záloh na daních a EET. To představuje 20,7 % HDP a podle ministryně je no nejvíce v EU.

Zdlouhavé žádosti

Analytici apelují na rychlejší vládní pomoci podnikům. To, co se protahuje v Česku na několik týdnů, je podle europoslance Luďka Niedermayera za TOP 09 ve Švýcarsku nebo Německu u lidí za pár dnů. Přístup českého státu je direktivní a nekooperativní. Podle něj je skandální, že lidé žádající o pomoc, se musí se státem soudit o data a stejně peníze nedostanou. Ekonomové také apelují na nutnost přípravy státu na příchod druhé vlny pandemie. Při dalším uzavření ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí se pokles z 6 až 7 % prohloubí do dvouciferných čísel a tuzemské firmy nepřežijí.

Pomoc státu jen na oko

Ekonomové z občanské iniciativy KoroNERV-20, kam patří i Helena Horská, tvrdí, že ČR investovala do záchrany ekonomiky postižené koronavirovou krizí mnohem nižší částky než jednotlivé členské státy EU. Podle nich Německo, Francie, Velká Británie, Nizozemsko, Švýcarsko, Maďarsko i Polsko investují do záchrany ekonomiky výrazně větší částky, než prozatím schválila naše česká vláda.

 

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*