Siemens oznámil fúzi se španělskou Gamesou

Světově známý a významný německý koncern Siemens oznámil, že v blízké době provede fúzi se španělskou společností Gamesa. Konkrétně půjde o spojení jeho divize větrných elektráren, kterou tak chce posílit a proniknout s ní i na další světové trhy.

Světový gigant Siemens oznámil, že fúze už je dohodnuta, nejde tak jen o nějaké možné plány. Vedení obou společností se již dohodlo, že Siemens v nově vzniklé společnosti bude držet 59% podíl, zatímco Gamesa, respektive její akcionáři, budou mít zbývajících 41 procent. Ve hře byl především největší akcionář Gamesy, společnost Iberdrola, která v Gamese dosud držela 19,7 procent. Akcionář ale s fúzí souhlasil a s oběma firmami se dohodl, že po skončení procesu bude mít v nově vzniklé firmě podíl 8 procent.

Růst akcií

Tento krok je velmi významný pro všechny akcionáře obou společností – a že jich je mnoho. Siemens ve spolupráci s vedením Gamesy rozhodl, že její akcionáři po fúzi dostanou 3,75 eur za akcii, což je více než o čtvrtinu víc, než kolik činila tržní cena akcií Gamesy letos v lednu. Akcionáři to ještě musejí schválit, stejně jako fúzi musí potvrdit španělský regulátor, ale pokud vše projde, mělo by k ní dojít už začátkem příštího roku. Což investoři oceňují jako pozitivní krok – akcie Siemensu po oznámení tohoto rozhodnutí vzrostly o 1,5 procenta, akcie Gamesy na německých trzích posilují dokonce o více než 8 procent.

Rozšiřování vlivu

Důvod, proč se Siemens rozhodl k fúzi, je nasnadě. Gamesa má totiž řadu elektráren v rozvojových a rychle rostoucích zemích, jako je například Indie či země Latinské Ameriky. Siemens díky tomu pronikne i tam, kde dosud neměl příliš silnou pozici – a zároveň bude dál řídit své projekty v Evropě a Severní Americe.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*