Šéf Volkswagenu obviněn z manipulace s akciovým trhem

Německá prokuratura obvinila současného a bývalého šéfa Volkswagenu a současného předsedy dozorčí rady z manipulace s akciovým trhem.

Německá prokuratura obvinila šéfa automobilového koncernu Volkswagen Herberta Diesse v souvislosti s emisním skandálem z manipulace s akciovým trhem. Obvinění se týká i bývalého šéfa podniku Martina Winterkorna a současného předsedy dozorčí rady Hanse Dietera Pötsche. Podle prokuratury záměrně neposkytli investorům včas informace o finančních důsledcích emisního skandálu.

Neposkytnutí informací

Nesdělení informací je podle prokuratury v rozporu se zákonnou povinností. Podle ní záměrně informovali kapitálový trh o rozsáhlých finančních závazcích koncernu plynoucích z dieselového skandálu příliš pozdě. Tím protiprávně ovlivnili cenu akcií podniku na burze. Koncern Volkswagen podle agentury AP obvinění odmítl. Hiltrud Dorothea Wernerová, která je v tomto koncernu zodpovědná za právní otázky k tomu uvedla, že Volkswagen záležitost 4 roky prošetřoval s externími právními odborníky a obvinění jsou nepodložená.

Koncern Volkswagen

Podle svých právníků může Herbert Diess zůstat dál ve své funkci. Obvinění se bude bránit všemi zákonnými prostředky. Právníci upozorňují i na skutečnost, že Herbert Diess do Volkswagenu nastoupil až v červenci 2015 a dopady skandálu na akciový trh nemohl předvídat. Po skandálu rezignoval Martin Winterkorn na svou funkci.

Akcie

Volkswagen v září 2015 po obvinění amerických úřadů přiznal, že do 11 milionů naftových vozů po celém světě nainstaloval software manipulující testy emisí oxidů dusíku. Akcie podniku pak oslabily o 37 %. Investoři za propad požadují odškodné. Dieter Pötsch byl finančním ředitelem a v říjnu 2015 byl zvolen do čela dozorčí rady. Skandál společnost Volkswagen stál už přes 30 miliard dolarů, v přepočtu přes 700 miliard korun. Finance byly použity na úpravu automobilů, odškodné zákazníků a pokuty. V současné době ztrácejí akcie asi 3 %.

 

Vzdělávejte se z pohodlí domova s profesionály z německé banky Bernstein. Pravidelné webináře na různá témata – vybere si nováček i zkušený investor. Budete mít možnost interaktivně komunikovat s lektorem a navíc získáte bezplatné individuální telefonní konzultace.

Věnujte 20 min. svého času a změňte svou budoucnost. Účast zdarma! >>https://webinar.benter.cz

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*