Saúdské investiční fórum a zmizení novináře

Představitelé velkých, světových firem začali hromadně odříkat svou účast na investiční konferenci. Ta probíhá v těchto dnech v Saúdské Arábii. Akce s názvem Future Investment Initiative tak nepřivítá ani představitele předních světových médií. Důvodem je aféra zmizelého novináře a následná vlna kritiky saúdského režimu Džamála Chášakdžího.

Saúdskému investičnímu fóru se říká „Davos v poušti“. Jde o odkaz na známé ekonomické fórum, které probíhá ve švýcarském Davosu. Na druhém ročníku akce ve dnech od 23. do 25. října budou chybět slavná jména světového byznysu. V posledních dnech svou účast na akci totiž ruší. Mezi vrcholovými manažery, kteří účast odřekli, je i výkonný ředitel jedné z největších amerických bank JPMorgan Chase Jamie Dimon a William Ford z automobilky Ford Motor Company. JPMorgan Chase Jamie Dimon se měl podle zpráv dle účastnit panelové diskuse i se šéfkou Mezinárodního měnového fondu Christine Lagarde, která prozatím účast na investičním fóru nezrušila.

Future Investment Initiative

Mluvčí společnosti JP Morgan Chase neúčast výkonného ředitele na konferenci nekomentoval, stejně jako automobilka Ford Motor Company. Světová média ale hromadně píší, že jde o reakci na zmizení novináře jménem Džamál Chásakdží. Ten je nezvěstný od 2. října, tedy od své návštěvy saúdské ambasády v Istanbulu. Turečtí vyšetřovatelé svorně tvrdí, že zde byl kritik saúdského režimu Chásakdží také mučen a pak zavražděn. Saúdští představitelé to ale odmítají. Obě společnosti, Ford a Dimon, se svým rozhodnutím připojili k dlouhému seznamu prominentních osobností světového byznysu, jenž odmítli účast na fóru Future Investment Initiative. Nedorazí ani výkonný ředitel investiční korporace BlackRock Larry Fink a výkonný ředitel finanční společnosti Blackstone Stephen Schwarzman.

Konference možná neproběhne

Zdroje americké televize CNBC uvádí, že Dimon, Fink a Schwarzman se snažili uplynulý víkend zrušit či odložit celé investiční fórum. V Saúdské Arábii se o tom uvažuje. Nezúčastní se ani podnikatelka Arianna Huffington, výkonný ředitel Uberu Dara Khosrowshahi a výkonný ředitel mediální společnosti Viacom Robert Bakish. Účast na fóru bojkotují zejména přední, světová, zpravodajská média, a to i ta, jenž byla původně mediálními partnery akce. Nebude se na ní podílet agentura Bloomberg, stanice CNBC i CNN, ani deníky Financial Times a The New York Times. Do Saúdské Arábie nepřijede ani šéfredaktorka časopisu The Economist Minton Beddoes. Očekává se, že v příštích dnech zruší svou účast na tomto ekonomickém fóru i další prominentní hosté.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*