Saudi Aramco na burze

Zásoby ropy rostou, její ceny dosahují maxim

Největší světový producent ropy Saudi Aramco už může na burzu. Předpokládaný prodej akcií se odhaduje na stamiliardy a očekávají se nabídky investorů.

Saúdskoarabský regulátor schválil žádost státní ropné společnosti Saudi Aramco o vstup na domácí burzu. Mohlo by jít největší primární nabídku akcií na světě a společnost by se tak stala největší veřejně obchodovanou společností. Hospodářské výsledky za uplynulých 9 měsíců činí čistý zisk 68 miliard dolarů, v přepočtu přes 1,5 bilionu korun. Největší producent ropy světa se na světové produkci ropy podílí 10 %.

Saudi Aramco

Ředitel společnosti Amín Násir uvedl, že 9. listopadu zveřejní emisní prospekt s informacemi o emitentovi, finanční stabilitě, investičních záměrech i použití získaného kapitálu z veřejné nabídky. Společnost Saudi Aramco cenu akcie v primární nabídce a nabídnutý počet procent akcií zveřejní na konci období bookbuildingu, kdy zhodnotí nabídky a stanoví emisní cenu. Podle agentury Reuters by mohla nabídnout 1 až 2 % akcií, čímž by získala 20 až 40 miliard dolarů, v přepočtu 457 až 914 miliard korun. Podle listu Financial Times chce Rijád získat až 60 miliard dolarů.

Předpokládané nabídky

Společnost hodlá podle agentury Bloomberg získat ohodnocení 2 biliony dolarů, ale je připravena přijmout i 1,6 až 1,8 bilionu dolarů. Deník Financial Times s odvoláním na bankéře a analytiky předpokládá ocenění na 1,2 až 1,5 bilionu dolarů. Při ohodnocení na 2 biliony dolarů by měli investoři nižší výnos z dividend než u mezinárodních konkurentů Royal Dutch Shell či ExxonMobil. Korunní princ Muhammad bin Salmán chce získat finance na snížení závislosti saúdskoarabské ekonomiky na příjmech z ropy.

Výhled do budoucna

Oznámení přišlo krátce po útocích na ropná zařízení Abkajk a Churajs, která snížila těžbu v Saúdské Arábii o 1/2. Společnost Saudi Aramco v prohlášení uvedla, že ji útoky provozně ani finančně neovlivní. Korunní princ v roce 2016 prohlásil, že má společnost tržní hodnotu kolem 2 bilionů dolarů. Bankéři a odborníci se domnívají, že by Saúdská Arábie měla snížit hodnotu na 1,5 bilionu dolarů. I tak je to 50 % více, než je tržní hodnota největších společností Apple a Microsoft, tedy asi 1 bilion dolarů. List Financial Times s odvoláním na dva obeznámené zdroje uvedl, že by v závislosti na reakci investorů mohla Saudi Aramco vstup na burzu v pozdější fázi stáhnout.

 

Vzdělávejte se z pohodlí domova s profesionály z německé banky Bernstein. Pravidelné webináře na různá témata – vybere si nováček i zkušený investor. Budete mít možnost interaktivně komunikovat s lektorem a navíc získáte bezplatné individuální telefonní konzultace.

Věnujte 20 min. svého času a změňte svou budoucnost. Účast zdarma! >>https://webinar.benter.cz

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*