Salvadorský zákon o BTC trvá již dva roky, jak se zemi daří?

5. června 2021 se Salvador postaral o vlny v celém finančním prostoru, když byl poprvé zveřejněn návrh zákona, podle něhož by se bitcoin stal v zemi zákonným platidlem. Od té doby pokračoval Salvador v kompletní implementaci BTC jako zákonného platidla v zemi a také investoval značnou částku do tohoto digitálního aktiva. Zde je přehled toho, jak se zemi od té doby daří.

Salvador snížil svou sázku na BTC

Krátce poté, co prezident Nayib Bukele schválil zákon a učinil Bitcoin zákonným platidlem v Salvadoru, země začala nakupovat BTC ve velkém množství. Při prvním nákupu země nakoupila celkem 400 BTC za 18,724 milionu dolarů za průměrnou cenu 46 811 dolarů 6. září 2021, tedy den předtím, než se BTC v zemi oficiálně stal zákonným platidlem.

V následujících měsících Bukele zdvojnásobil své rozhodnutí investovat do kryptoměny z prostředků země a nedbal na varování finančních institucí, jako je Mezinárodní měnový fond (MMF), aby s tím přestal.

K dalšímu nákupu došlo jen o den později 7. září nákupem 150 kusů za přibližně 6,9 milionu dolarů. Od té doby Salvador pokračoval v nákupu BTC na polosoustavné bázi, čímž se jeho celková zásoba BTC zvýšila na 2 381 od posledního nákupu 30. června 2022, a to 80 BTC za průměrnou cenu 19 000 USD v tehdejší hodnotě 1,52 milionu USD.

Salvadorský dolarový nákladový průměr (DCA) však jeho pozici zatím nepomohl. Země od roku 2021 utratila za své nákupy BTC celkem 103 233 360 USD při průměrné ceně 43 357 USD za BTC. Při současných cenách má salvadorská zásoba BTC hodnotu přibližně 61,3 milionu dolarů, což znamená, že země ze své investice do BTC ošetřuje ztrátu 40 milionů dolarů.

Přijetí BTC v zemi

Od září funguje BTC v Salvadoru jako zákonné platidlo a umožňuje obyvatelům platit za zboží a služby touto kryptoměnou. Přijetí však nebylo tak rychlé, jak se očekávalo, protože v zemi stále dominuje americký dolar.

Po oficiálním oznámení 2021 se objevily zprávy o protestech proti používání BTC jako zákonného platidla, přičemž mnozí uváděli bezpečnostní a ekonomická rizika používání nestabilního digitálního aktiva jako zákonného platidla. A i dnes zůstávají tyto obavy v popředí zájmu zákonodárců.

V květnu američtí senátoři James Risch, Bob Menendez a Bill Cassidy předložili návrh zákona, který požaduje, aby Salvador podal zprávu o přijetí BTC v zemi. Tento návrh zákona nazvaný Accountability for Cryptocurrency in El Salvador Act navrhuje posoudit „rizika pro kybernetickou bezpečnost, hospodářskou stabilitu a demokratickou správu v Salvadoru“.

Prezident Bukele na tento návrh zákona, který dal 90denní lhůtu pro předložení plánu výborům Kongresu, které se touto záležitostí zabývají, zatím nereagoval.

Agentura Reuters 5. června informovala, že Salvador uzavřel partnerství veřejného a soukromého sektoru, jehož cílem je investovat 1 miliardu USD do vytvoření velké těžební farmy pro Bitcoin. Společnost Volcano Energy to potvrdila a prozradila, že země do projektu nejprve vloží 250 milionů dolarů, protože chce vybudovat jednu z největších těžebních farem BTC na světě.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*