Salvador se snaží nalákat zahraniční investory, nebude jim danit zisky z Bitcoinu

Salvadorský prezident Nayib Bukele chce přilákat zahraniční kapitál, aby tak posílil bitcoinový průmysl a zároveň aby kryptoměna byla přijata jako zákonné platidlo. Pro cizince by toto rozhodnutí mohlo být velmi příznivé. Salvador se tímto snaží přilákat investory ze zahraničí. Podle interview s Javierem Arguetem, právním poradcem prezidenta Nayiba Bukeleho, zahraniční investoři, kteří vytvoří zisky pomocí Bitcoinu, nebudou muset platit daně.

Javier Argueta říká: “Pokud má někdo aktiva v BTC a dosahuje vysokých zisků, nebude platit daň. To má podpořit zahraniční investice. Z navýšení kapitálu ani z příjmu nebudou platit žádné daně. “

Podle aktuálního zákona jsou kapitálové zisky daněny ve výši 10% z čistého zisku. Daň se také odvádí za kapitálové zisky z cenných papírů. Zákon o Bitcoinu uvádí, že kryptoměnové burzy nebudou podléhat daním z kapitálových zisků jako je tomu u jiných zákonných platidel. V zákoně není zmínka o výjimce pro zahraniční podniky nebo investory.

Zatím však neexistuje žádný exekutivní příkaz, který by potvrzoval Arguetovo vyjádření. Ohledně zavedení Bitcoinu jako zákonného platidla ale panují i neshody. Jedním z případů je i prezidentovo prohlášení, které ujišťuje, že přijetí Bitcoinu bude dobrovolné a jeho použití zdarma, přestože zákon hovoří o jeho povinném přijetí a bitcoinové transakce musí mít určitý poplatek. Řada protestů a kritik dala najevo, že obyvatelstvo nebylo z přijetí kryptoměny  nadšená. Jen jedna velká středoamerická instituce toto rozhodnutí podpořila.

Není tak divu, že prezident Salvadoru je ochoten přijmout jakoukoliv pomoc a to i ze soukromého sektoru. Mnoho vlivných osob na Crypto Twitteru projevilo obdiv k Bukeleho politice a osvobození od odvádění daní by pro mnohé z nich mohlo být více než lákavé.

Kryptoměnová aplikace Strike hrála důležitou roli při vývoji projektu Bitcoin Beach v El Zonte. Jde  o jedno z prvních míst v Salvadoru, které přijímaly Bitcoin jako způsob platby již předtím, než zákon oficiálně vstoupil v platnost.

Pokud se vám nápad s přijetím kryptoměny jako zákonného platidla zamlouvá, můžete se přestěhovat do první 100% bitcoinové země na světě. Salvadorské občanství lze zakoupit za 3 BTC.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*