Rychle sílící koruna, oddálení růstu sazeb, hypotéky a ČNB

Česká národní banka uvažuje o odsunutí zvýšení úrokových sazeb až za 3. čtvrtletí.

Česká národní banka uvažuje o odsunutí zvýšení úrokových sazeb až za 3. čtvrtletí, jestliže bude koruna dále posilovat podobným tempem jako doposud. Člen bankovní rady Marek Mora tvrdí, že si česká ekonomika vede dobře. Rizikem je nižší inflace v eurozóně. Posílení koruny by mohlo zvýšení sazeb kompenzovat. Ukončení tzv. kurzového závazku otevřelo dveře pro zvýšení úrokových sazeb ze současné technické nuly 0,05 %. Koruna posílila o 3 %. Obchoduje se asi za 26,20 EURCZK. Na konci května stála koruna na úrovni těsně pod 26,50 za euro. V minulém týdnu si dokonce česká měna zapsala nejsilnější úroveň od onoho ukončení závazku 26,115 za euro, kdy jde o růst o 3,4 % z úrovně 27 za euro.

Zpřísňování měnové politiky

Silnější úroveň kurzu takto supluje zpřísňování měnové politiky a snižuje dovozní ceny a tlumí tak inflaci. Prognóza ČNB je první zvýšení úrokových sazeb ve 3. čtvrtletí. Meziroční inflace v květnu zrychlila na 2,4 % a dostala se nad cíl centrální banky 2,0 %. Domácí faktory jako růst ekonomiky a mzdy jsou v souladu s květnovou makroekonomickou prognózou. Program Evropské centrální banky, ECB, na odkup aktiv trvající do konce letošního roku s nejasným následováním může situaci ovlivnit. Oddálení výstupu ECB z kvantitativního uvolňování pak působí na zvyšování sazeb oddálením. Ultra uvolněná měnová politika ECB nebrání ČNB ve zpřísnění její politiky.

Standardní měnová politika, ČNB, banky a hypotéky

ČNB chce zvýšit úrokové sazby a vrátit se ke standardní měnové politice, pro možnost hýbat sazbami oběma směry, když potřebuje. Sazbami pohne vzhůru až v momentě, kdy nebude muset své rozhodnutí brát zase po několika měsících zpět a sazby zase snižovat. ČMB nařídila bankám zvýšit svou proticyklickou kapitálovou rezervu již od 1. července příštího roku. Objemy poskytovaných úvěrů stále rostou. Mají se zpřísnit podmínky pro čerpání hypoték. Prostřednictvím novely zákona o ČNB rozšíří své pravomoci regulátora, aby získala mnohem větší sílu pro ovlivňování nyní rozjetého hypotečního trhu, který by ale mohl být v budoucnu důvodem krize.

ČNB a pravomoci

Poslanci se při projednávání zákona zalekli, že pokud centrální banka nabude nových pravomocí, nastaví přísnější podmínky pro čerpání hypoték. ČNB bude možná chladit hypoteční trh a zvýší proticyklickou rezervu nebo použije úrokové sazby. K tomu se ale prý podle Mory ČNB nechystá, jde jen o nástroje na řízení inflace. Centrální banka nechce k regulaci použít ani proticyklickou rezervu. Člen bankovní rady možnost ale ani zcela nevyloučil. Pokud nebudou nástroje pro regulování hypotečních úvěrů, lze použít proticyklickou kapitálovou rezervu, která však působí plošně. Nezbývá, než bedlivě sledovat vývoj trhu.

 

 

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*