RWE vydělává na obchodování s elektřinou

Dávno pryč jsou ty doby, kdy měly energetické společnosti nejvyšší zisky z nás, spotřebitelů. Ceny elektřiny pozvolna, ale vytrvale klesají, a tak musejí takto zaměřené firmy vydělávat jinak. Jak se ukazuje na příkladu RWE, nejlepší volbou je pro ně velkoobchodní trh, kde s elektřinou obchodují.

Elektřina je komodita jako každá jiná. Nemůžeme si na ni sáhnout, ale její ceny jsou nezanedbatelné. Proto má tolik investorů zájem o akcie společností jako jsou ČEZ, E.ON, RWE a další. A jak firmy postupně zveřejňují čtvrtletní výsledky, ukazuje se, že trend, který započaly už dříve, stále pokračuje. Hlavní pro ně totiž už nejsou zisky ze spotřebované elektřiny, ale vydělávají na prodeji té přebytečné. A jsou to obrovské sumy, které se navíc neustále zvyšují.

Růst o 160 milionů

Podívejme se konkrétněji na čísla, která zveřejnila již zmiňovaná společnost RWE. Zatímco před rokem si její divize na obchodování s elektřinou a plynem vydělala pouhých 7 milionů eur, na konci prvního kvartálu 2016 to bylo už 166 milionů eur. A podobně obrovský skok v tomto poli udělal třeba i konkurenční ČEZ.

Přesto ale RWE v lecčems prodělává. Nedaří se jí třeba v produkci elektřiny z konvenčních zdrojů, kde zaznamenala meziroční pokles o celých 20 procent, a to ze 441 milionů eur na nynějších 354 milionů eur. K tomu nelze opominout dluhy, které během prvního kvartálu 2016 vzrostly z 25,1 miliardy eur na 27,9 miliardy eur. I čistý zisk společnosti oproti loňským číslům klesl, a to na 857 milionů eur. Ale pořád je to víc, než předpokládali analytici.

Příklad RWE nám ovšem jasně ukazuje, jakým směrem se ubírat a na co si při obchodování s elektřinou a s akciemi elektrárenských společností dávat pozor. Stávající trend poklesu cen elektřiny totiž zatím nevypadá, že by se zastavil.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*