Růst tržeb České republice

Růst tržeb v obchodech v červenci sice mírně zpomalil, ale lidé nezačali šetřit, vyrazili ještě na dovolenou.

Vývoj mezd je zřejmý a lidé dali ještě na poslední chvíli přednost dovoleným. Stále více do rozpočtů domácností zasahují ale mnohem vyšší náklady na bydlení. Meziročně se maloobchodní tržby bez zahrnutí automobilů tentokrát zvýšily o 4,6 %. Rekordní nárůst opět zaznamenaly vysoce expandující internetové obchody, které se těší u zákazníků stále větší oblibě a připsaly si dalších 15,3 %. Jejich nabídka se neustále rozrůstá, posilují konkurenci a současně i tlumí růst marží v maloobchodě. Lidé stále více utrácejí také za zboží, na kterém se šetří v horších časech. Jde zejména o zboží pro volný čas, elektroniku, oblečení a obuv. Méně utrácíme za potraviny, které spotřebitele odrazují stále vyššími cenami, které mají ještě vzrůst i o 20 %.

Červencová data

Spotřebitelský apetit je i přes červencové zpomalení velmi silný a předpokládá se, že spotřeba potáhne společně s investicemi naši českou ekonomiku vzhůru po celé druhé pololetí. Současný trend silné spotřeby by tak měl vydržet inflaci nad 2 %, neboť je třeba i nadále ve větší míře počítat také s poptávkovou inflací. Spotřebitelé budou zřejmě méně plýtvat s potravinami, za to si dopřejí trošku luxusu v jiných oblastech. Jediným tlumícím faktorem inflace tak do budoucna může zůstat vzrůstající konkurence a neustále slabý dolar, kterým se platí zejména za asijské importy spotřebního zboží. Ostatně ani přepočty nejsou zanedbatelné.

Česká měna

Pro českou měnu je v poslední době obchodování sice mírně negativní a kurz české koruny k euru ustupuje, ale efekt dalších velmi dobrých dat pocházejících z domácí ekonomiky tlumí i poslední komentáře guvernéra ČNB. Není důvod nikam spěchat a je třeba si počkat na novou prognózu, jak sděluje Jiří Rusnok. Tak trochu shazuje ze stolu spekulace o dalším zvýšení sazeb ČNB. České mzdy výrazně zrychlily jak v nominálním, tak i reálném vyjádření. Jde o důkaz velmi dobré výkonnosti ekonomiky. Na trhu práce roste poptávka při nízké nezaměstnanosti. Tím také více tlačí vzhůru mzdy. Evidence poptávkově tažené inflace je zcela jasným argumentem pro ještě další utažení měnové politiky. Jde současně o pozitivní faktor pro korunu a výnosy.

 

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*