Ruský projekt na zkapalněný zemní plyn je schválen

Ruský projekt na zkapalněný zemní plyn byl schválen pro realizaci. Cílem je uspokojit rostoucí poptávku. První plyn se má vyvážet už do roku 2023.

Účastníci ruského projektu na LNG – zkapalněný zemní plyn  Arctic LNG-2 podepsali smlouvu o investici- Projekt za 21 miliard USD, v přepočtu asi 492 miliard korun se bude realizovat. Jeho zahájení se plánuje v roce 2023 a stane se dalším, jehož hlavním cílem je uspokojit očekávané zdvojnásobení poptávky po LNG během dalších 15 let. Informaci zveřejnil generální ředitel ruské společnosti Novatek Leonid Michelson a současně hlavní investor projektu.

Partneři projektu

Mezi partnery společnosti Novatek v tomto projektu patří francouzská společnost Total, čínská společnost National Petroleum a CNNOC a konsorcium Japan Arctic LNG, zahrnující japonské společnosti Mitsui & Co a státní společnost JOGMEC. Arctic LNG-2 je v pořadí jíž třetím projektem společnosti Novatek na zkapalněný zemní plyn a chce díky němu dohnat v produkci LNG Katar. Společnost Total uvedla, že zkapalněný zemní plyn bude na trh dodávat flotila ledoborců upravených pro přepravu LNG, které využijí kratší trasu Severním mořem i překladiště na Kamčatce a u Murmanska pro náklady do Asie a do Evropy.

Projekt Arctic LNG-2

Projekt s kapacitou 20 milionů tun LNG plánuje vyvážet ročně 80 % LNG do Asie. Vystavěna budou 3 zařízení na zkapalnění a čištění zemního plynu. Každý bude mít kapacitu 6,6 milionu tun LNG a minimálně 1,6 milionu tun plynového kondenzátu za rok. První plyn se má začít vyvážet do roku 2023, druhé zařízení se zprovozní do roku 2024 a třetí do roku 2026. Projekt Arctic LNG-2 pomůže Rusku splnit cíl produkce 120 až 130 milionů tun LNG ročně a se zvýšením podílu na globálním trhu s LNG na 20 %. V současnosti je produkce LNG v Rusku 28 milionů tun.

LNG ve světě

Investice do projektů LNG oznámily i Spojené státy, Kanada a Mosambik, které se zaměří na poptávku z Asie. Celosvětový plán je vsadit kvůli znečištěnému ovzduší na ekologičtější palivo. Ruský projekt by v konkurenci mohl uspět  velmi nízkou cenou plynu

 

Vzdělávejte se z pohodlí domova s profesionály z německé banky Bernstein. Pravidelné webináře na různá témata – vybere si nováček i zkušený investor. Budete mít možnost interaktivně komunikovat s lektorem a navíc získáte bezplatné individuální telefonní konzultace.

Věnujte 20 min. svého času a změňte svou budoucnost. Účast zdarma! >>https://webinar.benter.cz

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*