Ruská invaze donutila CME zvážit nové futures na pšenici

Podle lidí, jež jsou s touto situací obeznámeni CME Group Inc. zvažuje nový futures kontrakt na pšenici, jelikož obchodníci se vyhýbají stávajícímu kontraktu na pšenici v Černém moři kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

Chicagská burza, jedna z největších světových derivátových burz s obchodníky a makléři konzultuje zahájení rumunského kontraktu na pšenici, uvedli lidé, kteří nechtěli být jmenováni, protože informace jsou soukromé. Nebylo učiněno žádné konečné rozhodnutí a rozhovory nemusí vyústit v nový produkt, uvedli.

Krok následuje poté, co zájem o současný černomořský kontrakt, který je založený na ceně ruské pšenice, po únorové invazi na Ukrajinu klesl. Mezitím co stávající futures jsou vypořádány hotovostně, mnoho obchodníků s obilím a zpracovatelů zemědělských produktů se vyhýbá všem obchodům obsahující produkty z Ruska.

Nový rumunský kontrakt bude vypořádán v hotovosti a na základě cenových odhadů S&P Global Platts, uvedli tito lidé. Jednání jsou v počáteční fázi a nedávné zprávy o první dodávce obilí, která má z ukrajinských přístavů vyplout počátkem tohoto týdne, mohou pomoci ulevit účastníkům trhu, kteří by upřednostnili setrvání ve stávající smlouvě.

CME futures na černomořskou pšenici – zahájené v roce 2017 – byly referenčním obchodem pro zajištění obilí v regionu až do vypuknutí války, ale počet nesplacených kontraktů prudce klesl poté, co ruská invaze narušila toky evropského obilí. Smlouva je vypořádána v hotovosti a je založena na cenách ruské pšenice naložené v přístavu Novorossijsk, uvádí Platts.

Není to prvně, co CME čelí potížím s futures na černomořské obilí. Burza zavedla smlouvu o fyzické dodávce v roce 2012, aby ji v roce 2019 zrušila poté, co se jí nepodařilo získat trakci. Politická nestabilita v oblasti Černého moře nadále ztěžuje provádění smluv v regionu. Rusko napadlo Krym v roce 2014 a nyní zahájilo rozsáhlou válku proti Ukrajině.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*