Ropa zahájila nový týden pozitivně. Investoři mají ovšem nadále obavy z recese

Ropa pokrčila rameny před brzkým propadem a otevřela týden výše, jelikož investoři zvažovali výhled poptávky před přílivem informací od hlavních energetických hráčů o výhledu trhu.

Ropa WTI se po začátečním poklesu o více než 1 % proměnila v zisky a vzrostla na 90 dolarů za barel. Investoři v posledních měsících ustoupili od komodit, jelikož růst zpomalil kvůli obavám, že spotřeba energie, včetně benzínu, klesá. 

Ropa zažila v roce 2022 jízdu jako na horské dráze, v prvních měsících roku po ruské invazi na Ukrajinu raketově vzrostla a od června klesala, protože rostly obavy z globálního zpomalení. Rostoucí inflace donutila centrální banky, včetně amerického Federálního rezervního systému, ke zvýšení úrokových sazeb a investoři sázejí na další zvýšení v tomto pololetí.

Analytici Goldman Sachs Group Inc. v poznámce ze 7. srpna, že jak krátkodobé, tak krátkodobé prognózy banky pro ceny ropy, přičemž uvádějí důvody pro její zotavení. „Nadále očekáváme, že trh s ropou zůstane při současných cenách v neudržitelném deficitu.“

Ohledně toho, že ceny se pohybují těsně nad šestiměsíčními minimy, investory tento týden čeká příval komentářů na trhu. V úterý vydá americký Úřad pro energetické informace svůj krátkodobý výhled a ve čtvrtek budou následovat měsíční zprávy OPEC a Mezinárodní energetické agentury.

Počáteční pokles ropy přišel poté, co poslední zveřejněný víkend ukázal, že dovoz ropy do Číny vzrostl z nejnižší úrovně za čtyři roky v červenci, když se po uvolnění omezení Covid-19 zlepšila aktivita v cestování a dopravě. Celkový roční objem v zemi však zůstává zhruba o 4 % nižší.

Pokles cen ropy od června provází setrvalý pokles cen benzínu, což přivítá americký prezident Joe Biden, jehož administrativa se snaží bojovat s inflací. Průměrné národní maloobchodní ceny benzínu v USA podle autoklubu AAA klesly mírně nad 4 dolary za galon 54. den v řadě až do soboty. V červnu dosáhly rekordní výše nad 5 USD.

Přesto Goldman Sachs uvedla, že pokles cen čerpadel pravděpodobně nebude na dlouho. „Maloobchodní ceny pohonných hmot v USA do konce roku porostou,“ uvedla banka s předpovědí, že ceny benzínu se do čtvrtého čtvrtletí vyšplhají zpět na 4,35 dolaru.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*