Ropa směřuje dolů a obchodníci čekají na změnu v Číně

Ropa začala kolísat ve chvíli, kdy investoři vyhodnotili signály Číny, která nejspíš zmírní svou politiku Covid Zero. Došlo k tomu také, když investoři vyhlíželi zasedání OPEC+, které stanoví úroveň dodávek pro příští rok. 

Americká ropa WTI začala směřoval dolů k 80 USD za barel potom, co v prvních třech seancích týdne se zvýšila o 5,6 %. Čínský oficiální představitel, který je odpovědný za boj proti Covid-19 informoval o tom, že úsilí vstupuje do nové fáze, jelikož se zvyšuje proočkovanost. Je to další známka, že Peking nejspíš mění svou strategii. Po protestech proti přísným omezením jsou jisté některé změny. Lidé nakažení virem mají možnost se izolovat doma a ne ve vládních zařízeních vyhrazených pro karanténu.

Potom, co se dostala ropa na tu nejnižší úroveň od minulého roku, začala směřovat k týdennímu růstu, jelikož vyhlídky poptávky se zlepšily. Jerome Powell, předseda amerického FEDu, tento týden naznačil, že centrální banka může zmírnit agresivní tempo svého zpřísňování. Podnítilo to zisky rizikových aktiv včetně komodit. Největší posun na trhu bude tvořit pozadí víkendového zasedání OPEC+. 

James Whistler, výkonný ředitel makléřské společnosti Vanir Global Markets Pte, řekl, že rozhodnutí OPEC+ je stále nejisté, ale pravděpodobně dojde k prodloužení aktuálního snižování produkce.

Dá se očekávat, že OPEC+ bude udržovat produkci na stejné úrovni a rozhodnutí přijde těsně předtím, než začnou platit sankce EU na ropu z Ruska.

Powellovy komentáře, ve kterých představil argumenty pro dosažení nižší inflace bez toho, aniž by se americká ekonomika dostala do hluboké recese, pomohly oslabit dolar a také ke zlevnění komodit (např. ropa). 

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*