Ropa se může prodávat pod 50 dolarů za barel

Analytici banky Goldman Sachs předpovídají, že cena za barel ropy by se ve druhém pololetí roku 2016 mohla pohybovat konstantně pod úrovní 50 dolarů. K tomuto odhadu je vede uklidňující se situace v Nigérii.

Nigérie je jednou ze zemí, kde se vytěží obrovské množství ropy. Jenže v posledních měsících se tam rafinérské společnosti potýkaly s útoky militantních skupin, které napadaly přímo jejich těžební plošiny a další infrastrukturu. Bezpečnostní situace byla tak vážná, že těžba ropy se tu dostala na třicetiletá minima. A její cena ve světě tak logicka šla strmě vzhůru, protože byla rázem vyšší poptávka než nabídka. Nyní ale nigerijská vláda uzavřela s bojovníky příměří, které je sice křehké, ale pokud vydrží, mohla by se produkce brzy dostat na standardní úroveň.

Pokles cen

Podle Goldman Sachs by se v tomto pololetí roku 2016 mohla nabídka a poptávka vyrovnat a kromě toho by podle ní mělo v rafinérských společnostech docházet k dalším odstávkám. Cena za barel by se tak podle analytiků měla dostat pod 50 dolarů a zůstat tam. Ostatně, už nyní se ropa obchoduje za zhruba 49 dolarů za barel (v poslední červnový den cena černého zlata klesla o 1,74 procenta a dostala se na 49,1 dolaru).

Situace se zlepšuje

O tom, že se dosud celkem tíživá situace v rafinérském sektoru začíná všebecně zlepšovat (i když zatím jen pomaličku), svědčí i poslední data zveřejněná společností Neste Oil. Společnost Neste Oil je specifická v tom, že každý den zveřejňuje pětidenní klouzavý průměr rafinérské marže. A za červen se marže firmy mírně zlepšily, takže je možné, že tento trend bude pokračovat i nadále. Potvrzovalo by to pak i již výše popisovaný odhad analytiků Goldman Sachs, ale jak to v příštích měsících skutečně bude, na to si musíme počkat.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*