Ropa může dosáhnout 150 dolarů, prudký nárust by mohl gradovat strach z inflace

Christopher Wood ze společnosti Jefferies tvrdí, že ceny ropy by díky světové závislosti na fosilních palivech mohly dosáhnout
150 dolarů

„Ve světě, který se skutečně znovu otevře – což je velké ‚pokud‘ – může cena ropy jít výrazně výš,“ uvedl Wood, který je globálním šéfem akciové strategie investiční banky. Ropa stoupla na 80 dolarů a to i když byla velká část Asie uzavřená. Ve znovuotevřeném světě, kdy Čína otevře hranice se ropa může dostat na 150 dolarů.

Politické útoky na fosilní paliva v posledních letech odstranil motivaci k investicím do tohoto odvětví. V loňském roce bylo 84% poptávky po energii uspokojeno fosilními palivy. Stratég uvedl, že problémem není cena ropy, ale pandemie. Jakmile dojde k znovuotevření celého světa, cena ropy bude vzrůstat, protože do ní nikdo neinvestuje, ale celý svět spotřebovává fosilní paliva.

Mezinárodní brenchmark ropy Brent se ve středu odpoledne pohyboval cenou 71,90 USD za barel, zatímco americká ropa kolem 68,50 USD za barel. V pátek zažila ropa nejhorší den v roce 2021, kvůli nové variantě koronavirusu.

Od té doby se zaznamenávají velké výkyvy.

Wood si myslí, že jediná věc která srazí cenu ropy dolů budou nové výluky v západním světě. Trhy se kvůli nové variantě koronaviru. Vývoj a dodání vakcíny prý totiž může trvat měsíce. V budoucnu bude inflace vyšší, než před pandemií. Pokud v oblasti covidu nedojde k opravdu negativním výsledkům, může i v době úsilí o očkování dojít k větší volatalitě.

 

 

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*