Ropa kolísá, jak se obchodníci potýkají s obavami z recese a poptávkou?

Investoři zvažovali, že kolísání ropy z důvodu obav z globálního zpomalení by mohlo snížit poptávku.

Ropa WTI vzrostla na 109 dolarů za barel poté, co na začátku seance klesla o více než 1 %. Objemy obchodů budou v pondělí nejspíš nižší, než obvykle kvůli svátku 4. července v USA.

Ropa byla minulý měsíc zachvácena, když známky blížící se americké recese vyvolaly výprodej komodit. Přerušení dodávek, a to i těch v Libyi, však část slabosti kompenzuje. Klíčové časové spready také směřují na silný trh.

Ropa v letošním roce zůstává o více než 40 % vyšší poté, co byla podpořena válkou na Ukrajině, která spustila vlnu sankcí proti ruským tokům. Ceny velkého množství produktů zůstávají zvýšené a Vitol Group, největší nezávislý obchodník s ropou, o víkendu varoval, že prudce rostoucí ceny paliva začínají poškozovat poptávku.

Průběhem tohoto roku bude tlak stále narůstat, řekl Vivek Dhar, analytik těžebních a energetických komodit z Commonwealth Bank of Australia, v rozhovoru pro televizi Bloomberg. „V případě energií rozhodně vidíme, že se do konce letošního roku projeví destrukce poptávky a ceny v důsledku toho klesnou.“

Zvýšené ceny benzínu jsou výzvou pro amerického prezidenta Joea Bidena, který pomocí strategických rezerv vyvíjel tlak na dodavatele z Blízkého východu, aby zvýšili produkci a omezili je. Biden ve svém tweetu vyzval společnosti čerpacích stanic ke snížení cen. Příspěvek kritizoval zakladatel Amazon.com Inc Jeff Bezos.

Hrozba možné recese v USA – která by ohrozila poptávku po ropě – narůstá, protože Federální rezervní systém zvyšuje úrokové sazby rychle, aby mohl bojovat s nejrychlejší inflací za několik desetiletí. Zápis z červnového zasedání centrální banky by měl být zveřejněn ve středu.

Zdá se, že v Číně se úředníkům podařilo dostat dřívější epidemie koronaviru ve velkých městech pod kontrolu. Během víkendu bylo hlášeno několik stovek místních případů, včetně provincie Anhui.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*