Ripple (XRP): Tři důvody k optimismu, jeden k opatrnosti

Ripple (XRP) představuje jedinečný případ, který investorům nabízí směs optimismu a opatrnosti. Vzhledem k tomu, že se objevuje nový býčí trh, je pochopení pozice Ripplu klíčové pro každého, kdo se zajímá o trh s kryptoměnami.

Zde jsou tři přesvědčivé důvody, proč být vůči Ripplu býčí, spolu s upozorněním na opatrnost, kterou je třeba mít na paměti.

Stříbrná stránka právních tahanic

V nedávné epizodě pořadu CryptoLaw TV vystoupil renomovaný kryptoprávník John Deaton. Hovořil o probíhající právní bitvě společnosti Ripple s Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC).

Deatonova analýza následuje po kritickém rozvrhovém usnesení, které nastiňuje závěrečné kroky soudního procesu SEC vs. Ripple. Klíčová data, která je třeba sledovat, jsou skutečně následující:

– 12. února, kdy končí fáze zjišťování

– Březen, kdy SEC zveřejní své návrhy sankcí

– Odpověď společnosti Ripple má být předložena do 12. dubna

– A konečná odpověď SEC je na programu 29. dubna

Pozoruhodné je, že se společnost Ripple zaměřuje spíše na nápravná opatření než na obvinění z podvodu. Deatonovy postřehy naznačují, že finanční sankce společnosti Ripple by mohly být omezeny na zisky získané z údajného protiprávního jednání.

„Společnost Ripple se k zaplacení 770 milionů dolarů nepřiblíží. Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) požaduje odškodnění v souvislosti s prodejem XRP ve Velké Británii, Japonsku, Švýcarsku atd. Nejenže rozhodnutí Nejvyššího soudu ve věci Morrison tyto prodeje vylučuje, ale XRP je v těchto a dalších jurisdikcích považována za necenný papír,“ zdůraznil Deaton.

Tento diferencovaný přístup by mohl pro Ripple znamenat méně závažný výsledek, který by v držitelích XRP vzbudil pocit optimismu.

Podpora finanční inkluze

James Wallis, viceprezident společnosti Ripple pro spolupráci s centrálními bankami, zdůraznil úlohu digitálních měn centrálních bank (CBDC) při zvyšování globální finanční inkluze. Zdůraznil, jak mohou CBDC poskytovat finanční služby osobám s nedostatečným bankovním přístupem, zejména v regionech, kde je tradiční bankovnictví nedostupné nebo cenově nedostupné.

„Banky jsou komerční organizace a mají akcionáře, kterým musí odpovídat, a je velmi obtížné vydělávat peníze na lidech, kteří žádné peníze nemají. Je to trochu hádanka. Díky CBDC to však můžeme napravit. CBDC jsou velmi nízkonákladové a mohou umožnit poskytování finančních služeb na mnohem nižší nákladové bázi než dnes, takže to lidem umožní mít jednoduché platební možnosti. Umožní lidem vybudovat si určitou úvěrovou historii a mít možnost půjčit si nějaké peníze, aby mohli rozvíjet své podnikání,“ řekl Wallis.

Zapojení společnosti Ripple do více než 20 globálních iniciativ CBDC, včetně gruzínského projektu Digital Lari, ji staví do čela v oblasti využití digitální měny pro ekonomickou inkluzivitu.

Tento závazek překonávat finanční bariéry zvyšuje důvěryhodnost společnosti Ripple a posiluje její potenciální dopad v globálním měřítku.

Rozšiřování služeb pro zasílání peněz v Asii

SBI Remit, dceřiná společnost japonské SBI Holdings, rozšířila své služby v oblasti převodů peněz pomocí XRP od Ripple na Filipínách, ve Vietnamu a Indonésii. Cílem tohoto kroku je ve spolupráci se SBI VC Trade a společností Ripple se sídlem v San Francisku usnadnit rychlejší a nákladově efektivnější převody peněz.

Strategie se zaměřuje na trhy jihovýchodní Asie, což je region s prudce rostoucím přílivem remitencí.

Pomocí XRP jako překlenovací měny lze převádět peníze rychle a s nízkými náklady. Navíc má vynikající škálovatelnost, což uživatelům umožňuje snadno posílat peníze partnerům společnosti Ripple po celém světě, a věříme, že to povede k posílení konkurenceschopnosti v oblasti mezinárodních převodů,“ uvedla společnost SBI Remit ve svém prohlášení.

Využitím XRP jako překlenovací měny od roku 2021 se SBI Remit postavila do pozice průkopníka ve využívání kryptoměn pro přeshraniční transakce. Následně posílila postavení Ripplu v odvětví remitencí.

Upozornění: Systém Escrow

Navzdory těmto býčím ukazatelům je nezbytné zvážit poznámku o opatrnosti. V prosinci 2017 společnost Ripple zavedla systém úschov a vyčlenila 55 miliard XRP v sérii úschov uvolňovaných měsíčně po dobu 55 měsíců.

Vzhledem k tomu, že poslední tranše by mohla být uvolněna v prosinci 2023, mohl by tento systém ovlivnit stabilitu trhu XRP, protože nabídka XRP v oběhu by mohla převýšit současnou úroveň poptávky.

Obvykle se každý měsíc do escrow vrací přibližně 800 milionů XRP, přičemž do cirkulující nabídky se dostane zhruba 200 milionů XRP. Přesto, ačkoli je navržen pro stabilitu, zavádí proměnnou, která by mohla ovlivnit dynamiku trhu XRP, jak se blíží konečné uvolnění.

Souhrnně lze říci, že probíhající právní vývoj společnosti Ripple, její závazek k finanční inkluzivitě a expanze v oblasti asijských remitenčních služeb představují silný důvod k optimismu. Dopad jejího systému escrow však vyžaduje opatrné pozorování.

Stejně jako u každé investice by potenciální investoři do Ripple měli tyto býčí faktory vyvažovat pochopením rizik, která jsou s volatilním kryptotrhem neodmyslitelně spjata.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*