Rekordní horka ohrožují největší úrodu pšenice v EU 

Ve Francii se zhoršuje úroda pšenice, jelikož rekordní vedra v největší pěstitelské zemi EU napomáhají ke globálním problémům s dodávkami obilí. 

Nejnovější údaje společnosti FranceAgriMer ukazují, že podíl úrody měkké pšenice klesl v zemi, která byla 16. května ohodnocena jako dobrá nebo dokonce velmi dobrá, na 73 %, což je však méně oproti loňskému roku v tomto období. Suché a horké počasí po celé Francii odsává vlhkost půdy v období, které je prioritou pro rozvoj plodin, a v mnoha městech se o víkendu očekávají teploty, které mají přesáhnout 35 stupňů Celsia, uvedla ve zprávě Meteo France, meteorologická společnost.

Letní období znamená, že země pravděpodobně zaznamená největší květnové teplo v historii, které překoná i rok 2011, uvedl meteorolog. Hrozbou je tak omezení výnosů pšenice v zemi a další problémy s povětrnostními podmínkami pro další producenty, jako USA a Kanada, v době, kdy ruská invaze na Ukrajinu již tak omezuje globální dodávky obilí. 

Ve čtvrtek snížila mezinárodní rada pro obiloviny výhled světové produkce pšenice na 769 milionů tun, to je tříleté minimum. Pokud jde o počasí, Evropa má ve Francii největší strach z ozimých plodin, jako je právě pšenice, řekl na konferenci GrainCom v Ženevě meteorolog s Maxarem, Kyle Tapley.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*