Ray Dalio říká, že hotovost je díky růstu sazeb atraktivnější než akcie a dluhopisy

Ray Dalio, miliardář a investor, vyjádřil přesvědčení, že hotovost je atraktivní investicí a podle něj je v době rostoucích sazeb atraktivnější než akcie a dluhopisy.

Ve čtvrtečním pořadu Squawk Box řekl Dalio: „Hotovost byla dříve kýčovitá, teď je docela atraktivní. Je atraktivní ve vztahu k dluhopisům, ve skutečnosti je atraktivní ale ve vztahu k akciím.“

Ray Dalio, zakladatel jednoho z největších hedgeových fondů – Bridgewateru, uvedl, že se aktuálně nacházíme ve dvanáctém a půl cyklu od roku 1945, kdy reálné úrokové sazby vystřelily směrem nahoru díky agresivnímu zvyšování sazeb FEDem.

Reálné úrokové sazby se dostaly ze záporných 175 bazických bodů na kladných 175 bazických bodů, že? Máte tady docela vysokou hotovostní sazbu,“ dodal Dalio. Úrokové sazby označoval za „odpad“, jelikož kupní síla hotovosti při rostoucí inflaci klesá, ale v říjnu změnil názor kvůli vyšším úrokovým sazbám, které vedly k tomu, že konečně poskytují určitý výnos.

Široce sledovaný investor řekl, že vyšší sazby škodí hlavně růstově orientovaným akciím, které mají potřebu si s cílem expandace půjčovat. Minulý rok se technologický index Nasdaq Composite snížil o 33,1 %, což je horší než ztráta indexu S&P 500 ve výši 19,4 %.

V loňském roce Ray Dalio rezignoval z funkce jednoho ze tří spolušéfů investic Bridgewateru a všechna svá hlasovací práva převedl na představenstvo.

Jeremy Siegel vidí v letošním roce růst akcií o 10-15 %, jelikož nižší úrokové sazby převáží nad mírnou recesí

Akcie mohou letos vystoupat o 15 %, jelikož investoři budou reagovat spíše na vyhlídku nižších úrokových sazeb ve 2. polovině letošního roku než na relativně malý pokles zisků podniků.

Siegel, autor knihy „Akcie na dlouhou trať“ z roku 1994, nevěří, že FED zůstane u vysoké sazby federálních fondů poté, co v 1. polovině letošního roku vytlačil sazby na jejich vrchol.

Nemyslím si, že sazby budou vyšší, ve 2. polovině roku podle mě výrazně klesnou v důsledku oslabení ekonomiky a kontrole inflace. Víte, obvykle se nedrží nahoře, když je FED v systému zvyšování sazeb po dobu jednoho roku, jak říkal dot plot v prosinci roku 2022. Opravdu si myslím, že ve 2. polovině roku dojde k velkému, silnému snížení úrokových sazeb kvůli oslabující ekonomice a dramatickému zpomalení inflace, a myslím, že právě na to je trh natěšen.“

Podle Siegela tady je šance, že se zisky podniků letos nezhorší tak, jak se mnozí investoři bojí, jelikož společnosti se budou snažit snižovat náklady a zvyšovat produktivitu.

Výsledkem je, že „výdělky by se nemusely snížit tak, jak se mnoho lidí bojí, i když bychom měli údaje typu mzdové recese, což by mohlo přimět FED k výrazně rychlejšímu snížení jejich úrokových sazeb.“

Další zvyšování sazeb je problém

Siegel informoval o tom, že není žádný způsob, jak předpovědět, jestli FED v 1. pololetí ještě dvakrát zvýší sazby, a že samotní politici nejspíš vědí jen týden nebo dva před zasedáním Federálního výboru pro volný trh, zda sazby změní, či nikoli.

 

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*