Prvně za 20 let se euro přibližuje paritě dolaru

Společná evropská měna se propadla už na pětileté minimum v blízkosti 1,03 dolaru a vzepřela se kvůli bouřlivému zájmu o zelenou měnu jako útočiště před turbulencemi na trhu a válkou na Ukrajině. To společnosti jako HSBC Holdings Plc a RBC Capital Markets vedlo k předpovědi, že obě měny dosáhnou v roce 2022 parity. 

Zajišťovací fondy už na to sázejí. Jen v posledním měsíci nahromadily pomyslných 7 miliard dolarů v opčních sázkách na paritu, což z ní činí nejvíce oblíbený obchod mezi těmi, kdo očekávají další pokles společné měny.

Euro samo o sobě není v současné době atraktivní měnou,“ uvedl měnový stratég společnosti ING Groep NV, Francesco Pesole. I když nizozemská banka drží oficiální prognózu eura na příštích šest měsíců na úrovni 1,05 USD, Pesole připouští, že je pravděpodobná síla dolaru a tržní volatilita znamenají paritu.

Neutěšená situace eura je do určité míry důsledkem síly dolaru, který se zvýšil důsledkem toho, že Federální rezervní systém nadále zvyšoval úrokové sazby ve větší míře než jeho protějšky. Nový příval globální averze k riziku, který zatajil dech akciovým a úvěrovým trhům, pohyb směrem k útočícím měnám jen posiluje.

Horší se i vyhlídky evropské ekonomiky. Pokračující pat s Moskvou ohledně dodávek plynu na kontinent zvýšil vyhlídky na výrazné zpomalení. Mezinárodní měnový fond svou prognózu růstu měnového bloku v tomto roce snížil na 2,8 %.

Evropská centrální banka tak jde po pevném laně. Musí vyvážit potřebu přísnějších politik ke snížení rekordní inflace s vyhlídkou na ekonomické škody, které by mohla způsobit – zvláště v některých nejvíce zadlužených členských státech regionu, jako je Itálie. Mezitím úředníci mohou koncem roku zvýšit sazby nad nulu, další zvyšování sazeb po tomto datu je nejisté.

V následujících dnech budou investoři sledovat projevy a to třeba prezidentky ECB Christine Lagardeové i zápisy z dubnového zasedání banky, které budou zveřejněny ve čtvrtek, pro další náznaky uvažování. Lagardeová se spojila se zástupem tvůrců měnové politiky, kteří ukázali zvýšení sazeb už v červenci.

„Myslím, že pro mnohé v ECB je politicky obtížné znít příliš holubičím tónem vzhledem k tomu, že inflace pravděpodobně ještě nedosáhla svého vrcholu,“ uvedl stratég pro sazby ve společnosti Mizuho International Plc, Peter McCallum. „Pokud nedojde ke zvýšení o 50 bazických bodů, o kterém se mluví, je pro mnohé jestřáby těžké nyní trh překvapit.“

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*