Propad české ekonomiky až o 11 %

Podle analytiků a ekonomů může letos česká ekonomika klesnout až o 11 %. Odhady jsou však podle nich nejisté a nikdo přesně neví, co přijde.

Podle analytiků může letos česká ekonomika klesnout kvůli dopadům šíření koronaviru o 6,5 až 11 %. Před propuknutím pandemie analytici očekávali letos růst ekonomiky o 2 %. Ekonomové upozorňují, že tyto odhady jsou velmi nejisté kvůli nepředvídatelnému vývoji situace v Česku i v zahraničí. Příští rok už se očekává oživení ekonomiky až o 9 %. Na úroveň před krizí se může vrátit během roku 2022.

Budoucnost ekonomiky

Ekonom Komerční banky Michal Brožek odhaduje letos pokles HDP o 6,5 %. Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská očekává ve druhém čtvrtletí meziroční propad HDP o 15 %, čímž se smaže její šestiletý růst. Ve třetím čtvrtletí by se to mohlo zlepšit. V průměru za celý letošní rok počítá s poklesem HDP o 7,6 %. Na úroveň před krizí by se podle ní mohla ekonomika dostat počátkem roku 2022. Krize může ekonomiku připravit o 270 000 až 340 000 pracovních míst a zpomalí růst mezd. Podle analytika České spořitelny Michala Skořepy se Česko vrátí na úroveň ekonomického výkonu ke konci roku 2019 koncem roku 2022, pokud nedojde druhá vlna preventivních odstávek. Letošní pokles odhaduje o 7 %. Hlavní ekonom Deloitte David Marek a analytik ČSOB Petr Dufek očekává pokles HDP o 10 %. Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek odhaduje letošní pokles HDP o 11 %.

Ekonomika na dně

Ekonomové neočekávají rychlý návrat ekonomiky do původního stavu. Řada firem zanikla, další ještě skončí a roste i počet živnostníků, kteří museli ukončit svou činnost. Rychlost návratu na předkrizovou úroveň se bude odvíjet od domácích i zahraničních podmínek. Stále není jasné ani nastavení domácí hospodářské politiky. Loni ekonomika ČR stoupla o 2,5 %. Ministerstvo financí očekává letošní pokles ekonomiky o 5,6 %. Česká národní banka očekává kvůli dopadům pandemie koronaviru silnou recesi po celý rok. Mezinárodní měnový fond očekává pokles české ekonomiky o 6,5 %, což nebylo ani za globální finanční krize v roce 2009.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*