Proč rostou ceny potravin?

Světové zemědělství je závislé na tvrdé manuální práci, vlivech počasí i na rychlosti dodávek a jedná se o nejpostiženější sektory z hlediska lidských zdrojů. Pracovníci scházejí v celém procesu od česačů ovoce přes řidiče a zpracovatele až po kuchaře a obsluhu v občerstveních. Chybějí lidé na sklízení rýže, bourání masa i na rychlý rozvoz agrárních produktů. Lze tak očekávat další zdražování potravin i nedostatek některých druhů zboží.

Ve Vietnamu pomáhá se sklizní rýže armáda a tamní káva robusta a krevety se nemají jak dostat do přístavů. Malajsie přichází o miliardy dolarů na exportu palmového oleje, zatímco v Británii musejí zemědělci vylévat desetitisíce litrů mléka, protože ho nemá kdo rozvážet. Další omezují kvůli personální nouzi dojení. Zaměstnavatelé po celém světě jsou tak nuceni zvyšovat platy a nabízet nevídané bonusy, aby přivábili nové lidi. Kupříkladu přední americký zpracovatel masa Smithfield Foods láká zaměstnance na hodinky Apple Watch po odpracování dvou měsíců.

 

Vlivy a příčiny

Objevují se náznaky, že nedostatek pracovníků vážně dopadá na dodavatelské řetězce. Ve Spojených státech si stěžují velcí distributoři jako Sysco a United Natural Foods na zpoždění a potíže se sortimentem od slaniny a sýrů po kokosové mléko a koření. Ani v Evropské unii není situace ideální.

Příčin potíží zemědělců a potravinářů je vícero. Některé jsou lokální, v Británii sehrál svou roli brexit. Ve Spojených státech přispělo k personální nouzi extrémní počasí, které komplikuje agrární činnosti a zvedá ceny potravin, kvůli vlně veder dokonce někteří pracovníci přišli o život. Takřka všude je hlavním viníkem pandemie. Kvůli omezením se pracovní síla těžko dostává přes hranice nebo lidé v době útlumu odešli a našli si lepší práci. Někde ještě fungují vládní programy podpory zaměstnanosti, které přispívají k nedostatku volných osob na trhu. Příkladem je australská firma Bonelah Pastoral Company, která byla zvyklá najímat na sklizeň lidi z Kanady a Dánska, což však kvůli covidové izolaci kontinentu není možné.

Problémy zemědělců se sklizní a zvýšené náklady se pochopitelně promítají do globálních cen potravin. Jejich cenový index, který vytváří OSN, se v květnu vyšplhal na nejvyšší hodnotu za posledních devět let. Vzrostly ceny prakticky všeho, nejvíce v případě olejů, cukru a obilovin. V červnu a v červenci ceny mírně klesly, ale minulý měsíc se tento trend zvrátil. Podle aktuální zprávy Organizace pro výživu a zemědělství Spojených národů (FAO) byly v srpnu ceny o třetinu výše než loni.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*