Přerušení dodávek před OPEC+ zasedáním dostává ropu na vyšší úroveň

Ropa již třetí seanci rostla, jelikož hrozby ze strany globální těžby představovaly riziko dalších tržních omezení před zasedáním OPEC+, které bude tento týden.

WTI futures vzrostly na 111 USD za barel poté, co v posledních dvou seancích zhruba 5 %. Libye čelí dalšímu narušení exportu kvůli stále se horšící politické krizi, zatímco protivládní protesty v Ekvádoru hrozí zastavením výroby v bývalém členském státě OPEC.

Zastavení dodávek, jakékoliv, by se mohlo zrcadlit na globálním trhu s ropou, který je stlačován hospodářským oživením a narušenými obchodními toky z Ruska po jeho invazi na Ukrajinu. Nějací z členů OPEC+ mají letos potíže s plněním svých produkčních cílů, což vyostřilo napjatou situaci.

„Strukturální nedostatek zůstává nevyřešen,“ řekl vedoucí partner společnosti SPI Asset Management, Stephen Innes. „Na trh musí přijít více barelů, aby se ceny ropy mohly smysluplně a trvale pohybovat níže.“

Vyhlídky na další dodávky od dvou klíčových producentů OPEC se rovněž zdají omezené. Emmanuel Macron, francouzský prezident řekl americkému prezidentovi Joe Bidenovi, že Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie už čerpají skoro tolik, kolik mohou.

V letošním roce, zdražila ropa téměř o 50 %, i když obavy ze zpomalení globální ekonomiky vedly futures kontrakty k první měsíční ztrátě od listopadu. Časové rozpětí, které obchodníci sledují jako indikátory nabídky a poptávky, však bliká býčími znaky, což naznačuje naléhavou potřebu větší nabídky.

Energetický informační úřad uvedl, že harmonogram zveřejnění zprávy o zásobách ropy, která měla být zveřejněna minulý týden, je stále nejasný. Termín jeho zveřejnění bude poskytnut „co nejdříve“.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*