Pražská burza zažívá nejhorší měsíce od krize 2008

burza

Pražská burza je opět v nejistotě. Březen je druhým nejhorším měsícem v novodobé historii. Jde o nejhlubší meziměsíční propad od října roku 2008, ale také o investiční příležitost.

Výprodeje na globálních trzích souvisejí s markantním šířením nákazy COVID-19. Z dat na webu burzy vyplývá, že index PX v březnu ztratil už téměř 22 %. Půjde o nejhlubší meziměsíční propad zaznamenaný od října roku 2008, kdy si po pádu americké investiční banky Lehman Brothers náš český akciový trh odepsal 27 %. Pro investory to však může být i nová příležitost.

Pražská burza

Během prvních dvou březnových týdnů velmi dramaticky rostl počet nakažených lidí koronavirem v celé Evropské unii. Pod vlivem plošných výprodejů markantně ztrácela většina českých blue chips, což jsou ve skutečnosti největší a nejziskovější společnosti obchodované na burze. Díky globálně koordinovaným záchranným opatřením mnoha centrálních bank a příslibům vládních stimulačních balíčků napříč světem si pak ve druhé polovině měsíce března některé firmy dokázaly umazat určitou část svých předešlých ztrát. Některé společnosti ztrácejí dál.

Akcie na pražské burze

Na hlavním trhu pražské burzy nejlépe ustály v březnu obrovské turbulence akcie telekomunikačního operátora O2. Během úterý dokonce vykazovaly za celý měsíc posílení o téměř 5 %. Oproti tomu se například akcie energetické společnosti ČEZ v březnu propadly dokonce více než o 10 %. Před ještě hlubší ztrátou je zachránily hlavně zaznamenané solidní výsledky za 4. čtvrtletí v roce 2019. Následují cenné papíry společnosti Kofola, které si už  v březnu odepsaly více než 12 %.

Akcie v bankovním sektoru

Nejhůře jsou na tom akcie Erste Bank, které zaznamenaly strmý propad o 37 %. Akcie Komerční banky a Monety končí zatím se ztrátou více než 30 %. Banky zaznamenají obrovské dopady dočasného zmrazení ekonomiky. Dojde k nesplácení úvěrů a k propadu kvality aktiv. Budou čelit dopadu negativního trendu úrokových sazeb. Akcie bank ztrácejí zájem investorů i díky zrušení nebo odložení výplaty dividend. Přijdou i ztráty z plošných vládních zásahů vlády při splácení úvěrů. Pro investory jsou však akcie levné u nás i v zahraničí a mohou se tak stát lákavou investiční příležitostí.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*