Pravidla dostavby Dukovan jsou vládou schválena

Vláda v režimu tajné bezpečnostní pravidla dostavby Dukovan schválila. Zakázku nesmí dostat nikdo, kdo by představoval strategické riziko.

Vláda schválila v režimu tajné bezpečnostní pravidla pro výběr dodavatele nového jaderného bloku v Dukovanech. Dokument obsahuje bezpečnostní zájmy garantující fakt, že zakázku nedostane ten, kdo by představoval strategické riziko. Konkrétně bylo zmíněno Rusko a Čína, oficiálně ale nemá být nikdo státem diskvalifikován.

Nový jaderný blok v Dukovanech

Vicepremiér Karel Havlíček na tiskové konferenci uvedl, že kabinet ANO a ČSSD přijal návrhy na 2 smlouvy mezi vládou a energetickou skupinou ČEZ o stavbě nového bloku pro jednání o notifikaci s Evropskou komisí. Kromě zastřešující dohody vláda schválila smlouvu definující územní povolení k umístění stavby a výběr dodavatele do roku 2024, kde může stát společnosti ČEZ prodat celý projekt. Konečný text má být schválen do konce června. Kontrakty má prodiskutovat Stálý výbor pro výstavbu nových jaderných zdrojů. Podle některých zdrojů má materiál 3 verze lišící se mírou podrobnosti a stupněm utajení.

6 společností ve hře

O stavbu jaderného bloku v ČR se zajímá 6 společností. Ruská státní společnost Rosatom, francouzská EDF, čínská China General Nuclear Power, jihokorejská KHNP, americká Westinghouse a společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea. Dokument vypracovala pracovní skupina, která má na starosti bezpečnostní zájmy státu v oblasti jaderné energetiky před rokem a půl. Podmínky mají v zásadě vyřadit Rusko a Čínu, ačkoli nejsou v dokumentu přímo zmíněny. Specifickou podmínkou je, zda domovská země označuje některého z dodavatelů ve svých oficiálních dokumentech za nepřítele. Toto označení Rusko použilo v doktríně pro Severoatlantickou alianci přeneseně i pro ČR.

Stavba jádra

Oficiálně Karel Havlíček žádnou diskvalifikaci jistých států nepřipouští a nelze nikoho zvýhodnit ani znevýhodnit. Jde o kontrakt na 50 let a nejvýznamnější stavbu, která se ve střední Evropě bude stavět. Na stavbě bude záviset víc než 10 % dodávek energie. Rozhodnutí má vliv na cenu i bezpečnost dodavatele musí vybrat odborníci respektující všechny parametry.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*