Pozitivní začátek týdne pro ropu, oslabený dolar zvyšuje sentiment 

Ropa WTI po čtyřech týdenních ziscích překročila cenu 111 dolarů za barel, je to nejdelší série od února. Ceny benzinu a nafty se vyšplhaly na rekordní maxima před řidičskou sezónou v USA, která začne přibližně za týden. Své sázky na ropu zvýšili i manažeři fondů. 

Saúdská Arábie dala najevo, že i nadále podpoří roli Ruska ve skupině producentů ropy OPEC+, což podkopává snahy pod vedením USA oddělit Moskvu kvůli její invazi na Ukrajinu, napsal list Financial Times. Království doufá, že dosáhne dohody s OPEC+, jejíž součástí bude i Rusko, uvedl ministr energetiky, princ Abdulaziz bin Salmán. 

Ropa letos zažila prudký růst díky stoupající poptávce a náročná světovým důsledkům, které způsobila ruská invaze. Růst nákladů na energie také přispěl k prudce rostoucí inflaci, což přimělo centrální banky zvýšit sazby a vyvolalo obavy investorů ze zpomalení růstu. Čína zároveň zavedla řadu nepříjemných výluk s cílem potlačit epidemii COVID-19, která poškodila největší asijskou ekonomiku.

Další impulz pro ropu vzešel z oslabujícího dolaru, který tuto komoditu zlevňuje pro držitele jiných měn. Zelená bankovka byla po poklesu v pondělí  o 1,4 % v uplynulém týdnu, což je největší zaznamenaná hodnota od listopadu 2020.

„Na pozadí slabšího dolaru a otevření ekonomiky v Číně to pro ropu vyznívá příznivě,“ řekl řídící partner společnosti SPI Asset Management Pte, Stephen Innes. Dále dodal, že směrem k letní řidičské sezóně v USA se bude pozornost zaměřovat na nárůst produkce rafinerií.

V Číně je situace i nadále smíšená. V Šanghaji úředníci nastavili kritéria pro kategorizaci částí obchodního centra jako částí s nízkým rizikem COVID-19, neboť jim jde o konec dvouměsíční výluky kdy nebyly zaznamenány nové případy hlášené mimo karanténu. 

Podle výhledu zpravodajských služeb agentury Bloomberg může mít ropa stále strop okolo 110 dolarů za barel, vzhledem ke slábnoucí poptávce v Číně, která má hospodářský růst v důsledku snahy Pekingu udržet COVID-19 na uzdě oslaben. Agentura Bloomberg Economics snížila odhad celoročního růstu Číny z 5,7 % na 2 %.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*