Poučme se z intervenčního vývoje

Oslabit vlastní měnu se ČNB nebála, centrální banky nic neomezuje. Moc se to nepovedlo.

ČNB vzala slova bez omezení doslova a moc se s tím nepárala. Éra intervencí se moc nezdařila a nadělala víc škody jak užitku. 41 měsíců je za námi a od doby, kdy Česká národní banka oslabení měny spustila, se obraz české ekonomiky hodně změnil, bohužel ne k lepšímu. Nikdo, dokonce ani ČNB nechce připustit, že za současný stav moou intervence. Podle současného guvernéra Jiřího Rusnoka bychom měli bez umělého oslabení měny výkon hospodářství o 3 % nižší.

Investoři na trhu

Pro eurového investora, který své peníze vkládal do českých akcií, byl stabilní kurz koruny vykazovaný v posledních letech výhodou. Na kurzu sice neprodělal ani nevydělal, ale právě proto se mohl soustředit právě na dividendový a růstový potenciál v oblasti českých akcií. To asi konzervativním Čechům i vyhovuje. Teď budou muset zahraniční investoři být více ve střehu a brát v úvahu i případné výkyvy koruny proti dalším zahraničním měnám.

Koruna má posilovat

Pokud se potvrdí prognózy odborníků, koruna bude spíše v příštích letech mírným tempem posilovat. Pro zahraniční investory to bude příjemný bonus. Jejich investice do českých akcií se tak bude zhodnocovat právě i v tomto ohledu. V případě, že by se do nejobchodovanějších akciových titulů do budoucna začala přesouvat také část spekulativních peněz, jenž jsou v současnosti uloženy i ve státních dluhových cenných papírech, na Pražské burze by mohlo nastat v následujících měsících výrazné oživení.

Rostoucí inflace

Důvod pro opatrné nákupy může být zejména tlak rostoucí inflace zejména na zvyšování úrokových sazeb. V tomto případě by se současné hladiny dividendových výnosů do budoucna stávaly pro všechny investory méně atraktivními. V současném přeregulovaném prostředí jsou skeptické i některé banky ve vedení společnosti ČEZ. U ostatních titulů se pravděpodobně v příštích letech postupně navýší dividendy. Uvolnění kurzu koruny by pro český akciový trh mohlo v mnoha ohledech do budoucna spíše než ztrácet profitovat.

Ceny dluhopisů padají

Ceny dluhopisů padají a finanční ústavy mohou v klidu začít skupovat. Peníze v 5x vyšším objemu než před intervencemi v částce 2,2 bilionu si mezitím držely u ČNB, a ta jim rozhodně život zápornými sazbami nijak nekomplikovala. Intervenční nákupy dosáhly nebývalého objemu a rezervy dosáhly astronomické výšky v hodnotě přes 120 miliard eur.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*