Pomoc českým firmám je zcela nedostatečná

Celkem 72 % firem považují opatření vlády na podporu ekonomiky za nedostatečná. Opatření jsou překotná a pro firmy zcela nedostačující. Náhrady mezd od státu snad trochu pomohou alespoň trochu udržet zaměstnanost a ekonomiku při životě.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák tvrdí, že z výsledků průzkumu vyplývá, že 72 % firem považuje opatření vlády během krize způsobené koronavirem za nedostatečná. Opatření jsou zmatená, překotná a nepřehledná. Nařízením chybí rychlost a pružnost. Program Antivirus neboli kurzarbeit byl v návrhu na programu vlády až 31. března a ještě se nevědělo, zda a jak bude schválen. Do té doby už ale firmy propustily mnoho lidí. Podle průzkumu ho chce využít 76 % firem.

Český kurzarbeit

Vláda spustila kurzarbeit ve dvou režimech, tedy pro lidi v karanténě a uzavřených provozech a pro firmy, které z mnoha různých důvodů musely omezit výrobu. Časové omezení do konce dubna je dost nešťastné. V Německu jej mají až na 24 měsíců, v Nizozemsku a ve Francii na 6 měsíců. Chybí náhrady mezd pro nepřetržité provozy. Podle průzkumu už 16 % firem propustilo své zaměstnance. Zatím si chtějí pracovníky udržet. Zastavily se klíčové závody pro ekonomiku, jako automobilky a jejich subdodavatelé. Hodně bude záležet na tom, jak se znovu rozjede právě automobilový průmysl.

Propouštění i zhoršená platební morálka

Podle průzkumu se značně začíná zhoršovat platební morálka. Přes 33 % firem uvedlo, že jim odběratelé platí po lhůtách splatnosti, nebo neplatí vůbec. Hrozí tedy druhotná platební neschopnost u více než 28 % firem. Některé společnosti mají zavřené provozy. Řada firem už se zapojila do programu zaručených úvěrů COVID I a II. Asi 75 % firem nezaznamenalo, že by banky přitvrdily požadavky. Nikdo neví, kdy a jak rychle se bude ekonomika znovu otevírat. Vyděšení lidé nebudou chtít vycházet ven, budou šetřit a málo nakupovat. Jiní na to nebudou mít. Nezaměstnanost bude dál stoupat. Zda bude z čeho a pro koho vyrábět, nikdo není.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*