Polevující dynamika tuzemských cen zemědělských producentů

Potíže s nízkou inflací navzdory solidnímu hospodářskému růstu v eurozóně přetrvávají. Dynamika tuzemských cen zemědělských producentů polevuje.

Americká průmyslová produkce má solidní vstup do závěrečného čtvrtletí daného roku. Tuzemské říjnové statistiky ukazující vývoj cen v primárních okruzích vykazují polevování inflačních tlaků. Inflace v celé eurozóně tak i nadále zůstává utlumená. Evropská inflace za říjen byla potvrzena dle prvotního odhadu na 1,4 % meziročně při meziměsíčním vzestupu nyní o 0,1 %. Přes nejvyšší růst za poslední dekádu stále zůstávají inflační tlaky velmi slabé. Americká data směřují pozornost ke statistikám z průmyslového sektoru, které za říjen přinesly pozitivní zprávy. Meziměsíční růst byl o 1/10 rychlejší na 0,4 % m/m. Zvýšilo se i využití kapacit.

Euro a dvouměsíční maxima

Nad eurem se vztahují mračna pod tíhou hrozby předčasných voleb v Německu. Přesto euro v poslední době posilovalo a většinu svých zisků zkorigovalo. Evropské obchodování posunulo kurz k hladině 1,185 USD/EUR, kde bylo naposledy ve druhé polovině září. Vysoký přebytek zářijové bilance v oblasti zahraničního obchodu eurozóny dal najevo, že hodnota eura není překážkou úspěchu na zahraničních trzích pro evropské producenty. Říjnová inflace naplnila očekávání, maloobchodní tržby byly solidní a nastala vzestupná revize. Dolarové úrokové sazby však půjdou výše.

Česká republika

Meziroční dynamika cen průmyslových výrobců v České republice zpomalila a zaznamenala návrat k srpnové hodnotě navzdory nadále rostoucím cenám ropy. Zemědělští producenti na tom nejsou tak, jak by se mohlo zdát. Rostoucí ceny potravin jsou v letošním roce významným proinflačním faktorem. Meziroční dynamika cen zemědělských výrobců ale neustále slábne. Česká koruna se pohybuje u hladiny 25,50 CZK/EUR. Po potvrzení dobré výkonnosti naší české ekonomiky začali investoři v současné době vybírat zisky. Před blížícím se koncem roku slábne příliv prostředků do českých korun. Středoevropským měnám ve velkém měřítku nepřeje negativní nálada na globálních trzích.

 

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*