Pokémon Go poslala akcie Nintenda vzhůru – a pak raketově dolů

Hra Pokémon Go se po světě šíří raketovou rychlostí. Už pouhých pár týdnů od vydání se jedná o nejstahovanější mobilní hru v historii a zřejmě se brzy stane i nejvýdělečnější. Až dosud z toho těžil spolutvůrce hry, společnost Nintendo. Jenže teď investoři zažili šok.

Hru od minulého roku společně vyvíjelo Nintendo a společnost Niantic, která potřebné zkušenosti k tvorbě nasbírala už se svou předchozí GPS hrou Ingress. Pokémon Go, postavená na rozšířené realitě, GPS a využívající neustávající popularity japonských postaviček pokémonů, během pár dnů nadchla hráče z celého světa. V prvních pěti dnech po vydání si ji stáhlo přes sedm a půl milionu uživatelů v USA, kteří za ni denně utratili více než 1,6 milionu dolarů. A to přesto, že samotné stažení je zdarma, platí se až za bonusové vychytávky přímo ve hře. Pouhé dva týdny od vydání už hru hrálo okolo 21 milionů hráčů a čísla stále rostou, hitu propadli lidé po celém světě. A to má samozřejmě vliv na oba vývojáře.

Otočka kolem Nintenda

Všichni měli od první chvíle za to, že za hrou stojí Nintendo. To ostatně vlastní práva pro značku Pokémon a další spojené názvy a navíc provozuje společnost Pokémon Company, která provádí všechny obchodní aktivity spojené s tímto fenoménem. A tak začali akcionáři po raketovém úspěchu novinkové hry skupovat akcie Nintenda, jejichž cena tak během pár dní vzrostla o 23 procent z 17,6 dolarů na 37,4 dolarů. A pár dní nato začaly zase strmě klesat. Nintendo totiž vydalo prohlášení, v němž oznámilo, že vlastní pouze licenční práva a 32 procent hlasovacích práv v projektu. Hlavním vlastníkem je tedy Niantic (což byl původně herní start-up spadající pod Google, ale nyní jde o samostatnou firmu). Investoři jsou tak zděšeni, co že to vlastně ve vidině výdělku koupili. A teprve příští dny a týdny ukážou, jak to s akciemi obou společností bude dál a jak se bude vyvíjet popularita hry, která je nyní světovým trhákem číslo jedna.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*