Podle analýzy JP Morgan kryptoměny hned tak nevymizí

Investiční banka JP Morgan nyní nazvala kryptoměny inovativním maelströmem pro blockchainovou technologii.

Tato technologie vznikla mnohem dříve, než ji pro vytvoření Bitcoinu použil Satoshi Nakamoto. Ten pouze přinesl první praktickou aplikaci k této technologii. První teoretická práce na téma blockchainu vznikla v roce 1991. JP Morgan ve své zprávě uvádí, že není pravděpodobné, že by kryptoměny zmizely ze světa a mají budoucnost. Jde údajně o manažerskou zprávou bankovního gigantu.

JP Morgan

Digitální měny jsou podle JP Morgan vnější tváří inovativního maelströmu okolo blockchainové technologie. Ten přináší nejen velkou cenovou volatilitu, ale také neustálý vývoj zcela nových produktů na bázi blockchainu. Je ale velký rozdíl mezi zprávou a veřejným vystupováním představitelů dané banky v posledních měsících.  V září 2017 uvedl ředitel banky Jamie Dimon, že Bitcoin je jednoznačně podvod a tak spustil velkou cenovou volatilitu. Tu pak ale banka ve své zprávě nazývá výzvou, které dnes kryptoměny čelí.

Jamie Dimon

Jamie Dimon se vyjádřil, že už nebude o Bitcoinu mluvit, ale minulý měsíc zase naopak litoval, že Bitcoin nazval právě podvodem. V rozhovoru pro server Coin Telegraph na Světovém Ekonomickém fóru v Davosu zase jednoznačně popřel, že by byl ohledně Bitcoinu skeptický. Zpráva JP Morgan uvádí současně i možnosti, jak by se digitální měny daly efektivně využít. Kryptoměny zmizí opravdu jen stěží. Mohou snadno přežít v různých formách a tvarech mezi všemi lidmi s touhou po větší decentralizaci, P2P sítích a anonymitě, i když je tak trochu ohrožena.

Využití kryptoměn

Technologie stojící za digitálními měnami může mít podle ředitele banky největší využití v oblastech, kde současné platební systémy fungují opravdu velmi pomalu. To je třeba u přeshraničních převodů, odměn za aktivitu, financování blockchainových inovací, u Internetu věcí – IoT, ale i v šedé ekonomice. JP Morgan zablokovala, jako jedna z mnoha bank, nákup kryptoměn přes kreditní karty. Možná je to tak trochu tvrdá restrikce, ale kryptoměny jsou opravdu vysoce riziková investice. Půjčovat si na ni s úrokem 20 % ročně, když nebudete schopni úvěr z kreditní karty splatit při poklesu ceny ze svých obvyklých příjmů, je opravdu pro vás nerozumné a pro banky nepřijatelné.

 

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*