Podíl ve společnosti Makro AG byl zvýšen na 10,9 %

Křetínský s Tkáč navýšili podíl ve společnosti Makro AG na 10,9 %. Díky opci navíc mohou získat ještě mnohem více. Oba mají již i možnost uplatnit nákupní opci do výše asi 15,2 % akcií Metro AG.

Společnost EP Global Commerce II vlastní miliardáři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. Ta nyní koupila podíl 3,6 % ve vlastníkovi obchodů Makro, společnosti Metro AG od společnosti Ceconomy. Celkem nepřímo vlastní asi 10,9 % společnosti Metro AG. Současně se jejich společnost EP Global Commerce II také dohodla na opci umožňující získat dalších asi 5,4 % akcií od Ceconomy. Společnost to uvedla ve své tiskové zprávě. Hodnota transakce nebyla uvedena. Na základě této akvizice a ve spojení s předchozí transakcí mezi Haniel Group a EP Global Commerce GmbH – EPGC I jsou nyní strategickým investorem ve společnosti Metro AG.

Daniel Křetínský a Patrik Tkáč

Společnost EPGC I je tak nepřímo vlastněná Tkáčem a Křetínským a chce využít možnosti uplatnit nákupní opci až 15,2 % akcií Metro AG od firmy Haniel Group. Tím celkově tito podnikatelé mohou zvýšit podíl ve vlastníkovi velkoobchodů Makro dokonce na více než 30 % hlasovacích práv. Věří v potenciál dalšího rozvoje společnosti. Společnost Metro se značkou Metro Cash & Carry má ve 25 zemích víc než 760 obchodů a zaměstnává více než 100 000 lidí. Obsluhuje celkem 21 milionů zákazníků. Pod značkou Real provozuje společnost v Německu 280 prodejen a pracuje pro ni přes 34 000 lidí. Metro bylo k loňskému červenci na 4. místě v největších maloobchodních společnostech v Evropě.

Společnost v číslech

Ve fiskálním prvním čtvrtletí do konce prosince společnosti Metro AG dokonce stoupl čistý zisk meziročně o 88 % na 232 milionů eur, tedy asi 6 miliard korun. Tržby se zvýšily o 0,2 % a na 10,1 miliardy eur, tedy 261 miliard korun. V České republice funguje skupina Metro od roku 1997. Její divize Makro Cash & Carry ČR u nás provozuje 13 velkoobchodních center. V roce 2015/2016 jim klesl zisk o polovinu na částku 637 milionů korun. Tržby se meziročně snížily asi o 1 % na 29,9 miliardy korun. Ve společnosti EP Global Commerce vlastní Daniel Křetínský 53 % a Patrik Tkáč 47 %. Daniel Křetínský je tedy hlavním akcionářem a generálním ředitelem společnosti Energetický a průmyslový holding – EPH. Patrik Tkáč patří zase k zakladatelům a spoluvlastníkům investiční skupiny J&T podnikající hlavně v Česku a na Slovensku.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*