Po útoku v Saudské Arábii nás čeká zdražení ropy

Zásoby ropy rostou, její ceny dosahují maxim

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco, který proběhl na východě Saúdské Arábie, dostal světový ropný trh do vyhrocené situace.

Došlo k vynucenému snížení produkce ropy o 5,7 milionu barelů denně. Jde o ½ saúdskoarabské denní těžby. Podle agentury Bloomberg je ropný trh velmi citlivý. Podle analytiků dojde k růstu cen ropy. Během neděle šly dolů akcie v Saúdské Arábii i na mnoha dalších burzách Blízkého východu.

Nebezpečná situace

V poslední době proběhly protiíránské sankce, mnoho incidentů s tankery, došlo i k sestřelení dronů nad Hormuzským průlivem, který tvoří strategickou trasu pro dopravu ropy. Nyní nastala výluka poškozených ropných provozů na celé týdny. Délka uzavírky a přesné vyčíslení rozsahu škod se odrazí i na ceně ropy. Pokud nebudou mít trhy dostatek informací, akcie půjdou zase dolů. Energetičtí analytici předpovídají prudký růst cen ropy až do obnovení dodávek ropy.

Zvýšení cen ropy

Experti předpokládají okamžité zvýšení ceny až o 10 dolarů, tedy 233 korun za barel. Jiní analytici předpovídají cenu až 100 dolarů, tedy 2 334 korun za barel. Pro představu, v pátek se cena barelu severomořské ropy Brent obchodovala za 60,22 dolaru, tedy 1 400 korun. Očekává se zdražení benzinu a nafty i u nás. Zásoby saúdskoarabské ropy ve vlastním království a v Egyptě, Japonsku a Nizozemsku, během posledních let klesly z počtu přes 300 milionů barelů v roce 2016 na méně než 200 milionů barelů.

Situace s ropou

Na své maximum se zřejmě zvýší těžba ropy v Kuvajtu, Iráku a Spojených arabských emirátech, ale i v Rusku, i když jsou zde nastaveny limity těžby. Před sobotním útokem, ke kterému se přihlásila jemenská povstalecká skupina Húsíů, nikdo neočekával průlom v americko-íránských vztazích. Nyní americký ministr zahraničí Mike Pompeo z útoku obvinil Teherán a možnost, že výpadky saúdskoarabské ropy nahradí íránská těžba, se jeví jako nemožná. Pokud bude výluka trvat několik týdnů, budou muset asijští kupci pro zásobování rafinerie o nákupech s Teheránem jednat.

Budoucnost ropy

Mezinárodní energetická agentura – IEA oznámila, že situaci sleduje, trhy jsou dostatečně zásobeny a očekává rychlé zprovoznění odstavených saúdskoarabských provozů. Korunní princ Muhammad bin Salmán, jenž vede intervenci saúdskoarabské koalice v Jemenu, bude muset na incident zareagovat. Hlavní akciový index saúdskoarabské burzy v neděli klesl o více než 3 % a smazal letošní zisk. Klesly i akcie na burze ve Spojených arabských emirátech, Kataru, Kuvajtu a Bahrajnu. Podle analytiků však incident nezpůsobí zrušení primární nabídky akcií firmy Aramco, může však ovlivnit hodnotu firmy. Díky nabídce by mohlo jít o největší veřejně obchodovanou společností na světě.

 

Vzdělávejte se z pohodlí domova s profesionály z německé banky Bernstein. Pravidelné webináře na různá témata – vybere si nováček i zkušený investor. Budete mít možnost interaktivně komunikovat s lektorem a navíc získáte bezplatné individuální telefonní konzultace.

Věnujte 20 min. svého času a změňte svou budoucnost. Účast zdarma! >>https://webinar.benter.cz

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*