Po klesání se ropa ustaluje, obchodníci mají obavy o poptávku

Ropa se stabilizovala poté, co klesla na nejnižší úroveň za téměř šest měsíců, když investoři zvažovali slabší poptávku po benzínu v USA a stoupající zásoby proti zvýšení nabídky od OPEC+.

Cena ropy WTI se po středečním poklesu o 4 % nezměnila a stále se drží pod 91 dolary za barel. V USA vládní data ukázala, že Američané jezdí méně než v létě 2020, kdy pandemická cestovní omezení téměř zastavila pohyb. Minulý týden vzrostly i národní zásoby ropy.

Před zveřejněním dat z údajů USA se ve středu skupina OPEC+ dohodla, že v září navýší dodávky o skromných 100 000 barelů denně. Skupina také vydala důrazné varování před „výrazně omezenou“ kapacitou.

Ropa se momentálně vzdala veškerých zisků, které způsobila únorová invaze Moskvy na Ukrajinu. Americký benchmark byl stažen z březnového maxima více než 130 dolarů za barel díky signálům, že Rusko stále účtuje své náklady na světovém trhu, a rostoucím obavám investorů, že globální zpomalení sníží spotřebu energie.

„Ceny ropy jsou sice podpořeny malým zvýšením produkčních kvót ze strany OPEC, ale obecně mají tendenci klesat kvůli špatným makrodatům, zejména z Číny, a také kvůli nárůstu zásob ropy v USA,“ řekl hlavní energetický analytik společnosti Sanford C. Bernstein & Co, Neil Beveridge. 

Mimořádně mírné zvýšení produkce OPEC+ přišlo navzdory návštěvě Joe Bidena v Saúdské Arábii minulý měsíc, kdy americký prezident vyzval výrobce, aby zvýšili dodávky ve snaze omezit inflaci. Přesto se jeho administrativa může utěšovat tím, že průměrné maloobchodní ceny benzínu neustále klesají a od dosažení rekordních maxim v polovině června klesly téměř o 1 dolar za galon.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*