Po čtyřdenním vzestupu se ropa ustálila

Ropa se po uzavření na nejvyšší úrovni za téměř osm týdnů stabilizovala, když obchodníci vážili sílu na klíčových produktových trzích a na údajích z Číny, které signalizovaly možné uvolnění některých antivirových omezeních.

Ropa WTI se obchodovala nad 114 dolary za barel a to díky tomu, že během předchozích čtyř seancí posílila o něco více než 14 %. Několik týdnů před letní řidičskou sezónou dosáhl v USA benzin rekordních hodnot, když válka na Ukrajině rozvířila toky v době stále se zvyšující poptávky a omezené rafinérské kapacity.

V Číně přitom Šanghaj již třetí den za sebou nezaznamenala ani jednu novou infekci Covid-19 ve větší komunitě, tím dosáhla významného milníku, který jí prý dovolí začít uvolňovat výluku. 

Ropa letos při extrémně kolísavém obchodování vzrostla o více než 50 %, jelikož válka v Evropě zmírnila dodávky, mezitím co poptávka kromě Číny vzrostla. WTI ropa, zaznamenala v posledních seancích větší růst než ropa Brent a minulý týden vykázala zisk, zatímco světová značka klesala.

V Evropě byla kvůli odporu Maďarska odložena snaha Evropské unie zakázat dovoz ruské ropy v důsledku invaze Moskvy na Ukrajinu. Šéf bloku pro zahraniční politiku, Josep Borrell, uvedl, že ministři zahraničí se rozhodli vrátit patovou situaci velvyslancům k další diskusi.

„Rostoucí napětí mezi EU a Ruskem a z toho plynoucí nejistota ohledně dodávek ropy a plynu do bloku zůstávají v popředí zájmu,“ uvedla zakladatelka společnosti Vanda Insights, Vandana Hari. „Vzhledem k tomu, že cena ropy od minulého úterý poskočila o 10 dolarů, je těžké vidět další růst, pokud se události náhle nezmění k horšímu.“

Americké ropné zásoby ve významném skladu v Cushingu v Oklahomě se v tomto roce snížily zhruba o čtvrtinu. Obchodníci, kteří citovali údaje společnosti Wood Mackenzie Ltd., zásoby v okamžiku dodávky amerických termínových smluv s referenčními hodnotami pravděpodobně klesly v týdnu do 13. května zhruba o 2,629 milionu barelů.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*