PKO chce koupit velkou banku v České republice

Zájem projevila Polská banka Powszechna Kasa Oszczednosci Bank Polski – PKO

Polská banka Powszechna Kasa Oszczednosci Bank Polski se zkratkou PKO projevila velký zájem o koupi velké banky v České republice. Jde ale o čistou hypotézu, pokud by nějaká banka byla k mání. Podle polského listu Puls Biznesu se tak vyjádřil přímo generální ředitel banky Zbigniew Jagiełło.

PKO je v Polsku bankovní jedničkou

V Polsku je zmíněná Powszechna Kasa Oszczednosci Bank Polski opravdu bankovní jedničkou. Míní se tedy rozšiřovat a expandovat. Proto PKO přepokládá v letošním roce další svoji bankovní akvizice. Děje se tak poté, co italská UniCredit učinila rozhodnutí prodat svoji divizi Pekao právě polské společnosti. Jde o pojišťovnu PZU a státní rozvojový fond PFR Link. Na podobnou příležitost nyní čeká také PKO také v České republice.

Vstup PKO na český bankovní trh

Jestliže se nějaký z velkých hráčů bankovního sektoru rozhodne stáhnout z českého trhu, tato banka je připravena zahájit jednání o nákupu banky. Česká republika je pro ně vysoce atraktivní, protože je zdejší trh koncentrovaný a stabilizovaný. Stejně jako Maďarsko si i Polsko uvědomuje vzrůstající nestabilitu zemí EU spojenou s migranty a vzrůstajícím terorismem. V ČR téměř neexistují cenové války, které se velmi projevují právě v Polsku. Banka PKO má již pobočky v Praze a Frankfurtu.

Definice zájmu

Na domácím trhu má banka Powszechna Kasa Oszczednosci Bank Polski zájem zejména o společnosti v oblasti správy majetku a dalších pronájmů. Neodhaluje ale žádná lákavá aktiva. Naopak uvažuje o odprodání svého podílu v polské komerční bance Bank Pocztowy. Žádná aktivní a aktuální jednání ale v této neprobíhají. V České republice je na prodej momentálně čtyřka na tuzemském bankovním trhu UniCredit. Cílem případně vzniklé akvizice by mohla být i Moneta Money, která je šestým největším tuzemským bankovním hráčem na trhu.

Powszechna Kasa Oszczednosci Bank Polski

Tržní kapitalizace PKO je nyní asi 44,575 miliardy PLN, což je přibližně 252,5 miliardy CZK, jak uvádí data Bloombergu. Pro srovnání s tržní kapitalizací v Monety Money jde zhruba o 40 miliard CZK a v UniCredit v ČR asi o 90 miliard CZK. PKO v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila se ziskem 525 milionu PLN, což je o 17,8 % méně než před rokem. Drží se ale stále velmi pevně nad tržním odhadem zejména kvůli nečekaně nižším nákladům na riziko. Na burze ve Varšavě jsou akcie PKO Bank Polski v letošním roce zatím vyšší asi o 27,5 %. Kdo učiní první nabídku, se očekává.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*