Penta zvýšila svůj zisk o 25 %

Investiční skupina Penta boduje ve svých developerských aktivitách a roste také její síť lékáren.

Investiční skupině Penta Investments v loňském roce vzrostl čistý zisk o 25 % na hodnotu 6,78 miliardy korun. Tržby se investiční skupině v loňském roce zvýšily o 4 % na 151,2 miliardy korun. Celková hodnota aktiv firem v jejím portfoliu vzrostla o 21 % na částku 229,5 miliardy korun. Na růstu investiční skupiny Penta Investments se podílel jednak výkon jednotlivých firem, ale také prodej společnosti Gimborn a první stavby Penty v České republice v podobě Florentina. Zástupci společnosti výsledky oznámili na tiskové konferenci.

Úspěchy investiční skupiny Penta Investments

V loňském roce mezi akvizicemi dominuje hlavně Sberbank Slovensko, zakoupení nemocnice ACZ Group v polské Vratislavi a další nemocnice v Topoľčanech na Slovensku. V České republice pak společnost Penta zakoupila Nemocnici Vrchlabí. Po Slovensku a Polsku tak bude rozvíjet strategické investice ve zdravotnictví i v České republice. V roce 2016 bylo investováno 500 milionů eur, v přepočtu 13,5 miliardy korun. Větší část byla investována do infrastruktury firem a do digitalizace. Mezi dlouhodobé strategické investice považuje tato skupina zejména budování nemocnice takzvané nové generace v Bratislavě, anebo technologickou modernizaci letadla L-39NG. Mezi další účastníky tendru patří Čína. Jedná se o prodej hotelu v části Florentina.

Společnost Dr. Max a sázková společnost Fortuna

Ředitel největšího řetězce lékáren v Česku Dr. Max Daniel Horák si vede velmi dobře. Lékárny Dr. Max v loňském roce utržily téměř 15 miliard korun a plánují své další rozšíření na trhy a novou privátní značku. Společnost Dr. Max v loňském roce také vstoupila na srbský trh a celková síť měla ke konci roku celkem 1026 lékáren. Letos rozhodně nestagnují a v prvních 3. měsících se jejich pobočková síť dále rozrostla hned o 200 dalších lékáren, hlavně v Srbsku a Rumunsku. Nezahálela ani sázková společnost Fortuna, která rozšířila svou značku do Rumunska.

Developerské aktivity investiční skupiny Penta Investments

Mimořádně se společnosti dařilo také v developerských aktivitách. Investiční skupina Penta Investments zakoupila například brownfield Nuselského pivovaru v Praze. Dále také vstoupila do společnosti Vítězné náměstí a bude stavět nejen v okolí Masarykova nádraží, ale i u nádraží hlavního. V letošním roce je očekávám růst hodnoty této skupiny hlavě kvůli zahraničním expanzím. Dr. Max se bude rozšiřovat v Srbsku, Rumunsku a v Itálii. Chystá se i rozšíření sázkové společnosti Fortuna.

Plocha dokončených nemovitostí o 43 % vzrostla

V loňském roce také vzrostla meziročně o 43 % plocha dokončených nemovitostí, kdy bylo přivedeno k úspěšnému konci 39 930 m2 kancelářských a bytových ploch. Penta také investovala 3,88 miliardy korun do nákupu pozemků a budov. Reality tvoří 1/5 aktivit společnosti. Největším dokončeným projektem je administrativní komplex Rosum v Bratislavě s celkovou rozlohou 22 000 m2. U bytových projektů jde o Rezidenci Waltrovka 1A v Praze, kde je k dispozici 156 bytů. Jen v loni prodala Penta 706 bytů v Praze, Bratislavě, Košicích a Varšavě.

Realitní sektor Penty

V loňskem roce byla plocha zahájených staveb asi 100 000 m2 a přes ½ tvoří Sky Park v centru Bratislavy, kde bude 786 bytů. V Praze byla zahájena následující etapa projektu Mechanica v Praze 5 a administrativní budova Mokotow ve Varšavě. Podíl realitního sektoru Penty není zatím regulován a realitám se daří. Penta působí ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu i v realitách. Investiční skupina Penta působí ve více než 10. zemích Evropy a zastoupení má v Praze, Bratislavě, Varšavě i Mnichově. Spravuje fond svých partnerů, akcionářů společnosti, portfoliové společnosti zaměstnávají přes 32 000 lidí. Nyní se v roce 2016 vyšplhala hodnota aktiv skupiny nad 8,5 miliardy eur.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*