Od léta klesla spotřeba společnosti Zubr o víc než 10 %

Společnost v podobě pivovaru Zubr nevolá ani tak po nižším DPH, jako po zmírnění protikuřáckého zákona. 

Sám ředitel pivovaru Zubr Tomáš Pluháček začínal před 20 lety v přerovském pivovaru jako brigádník a postupně se v něm vypracoval do nejvyšší pozice. Zejména protikuřácký zákon podle něj může za víc než 10 % poklesu spotřeby točeného piva ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku. Ano, alkohol i cigarety škodí a můžeme se hádat co víc. Jenže když nyní všichni přestanou pít alkohol a kouřit, zhroutí se nám ekonomika. A kdo tvrdí, že ne, oplývá notnou dávkou naivity. Skupina moravských pivovarů Zubr, Holba a Litovel je nově pětkou na českém pivovarnickém trhu.

Přerovský pivovar Zubr

Přerovský pivovar Zubr má za sebou velmi solidní rok a to je vzhledem k sérii opatření státu, která přinesla odliv pivních štamgastů z restaurací a hospod obrovský úspěch. Výnos je srovnatelný s rokem 2016. Vyrobený objem je stejný jako loni tedy 255 000 hektolitrů piva. Zaznamenán by, pokles 3 % v sudech kompenzovaný v lahvích a plechovkách. Zubr je spolu s moravskými pivovary Holbou a Litovlí součástí holdingu PMS. Důvodem poklesu je dopad zákazu kouření v restauracích o 10 až 15 %. K tomu 50 z celkového počtu 1 000 hospod, které Zubr zásobuje pivem, loni ukončilo provoz a mnoho dalších to podle pivovaru stále nyní zvažuje. To vůbec není malé číslo.

Pivo a zákaz kouření

Zákaz kouření je zásadním opatřením pro celý pivní trh a podle Svazu pivovarů a sladoven klesly prodeje čepovaného piva loni od ledna do září meziročně o 4 %. V posledním čtvrtletí už byl pokles víc než 10 %. Zubr se stává sám nájemcem hospod, pro které hledá vhodné provozovatele a má jich už celkem 50. Orientuje se i na retail. Pomohlo by zdražení piva v obchodech, aby lidé víc chodili do hospod. To ale díky řetězcům, co nám ani nepatří, půjde ztuha. Největší pivovary si postavily velké stáčecí linky na lahve a plechovky a nyní potřebují odbyt, Proto netlačí na zdražování v obchodech.

Skupina moravských pivovarů Zubr, Holba a Litovel

Zubr a sesterský Litovel a Holba dohromady uvařil 840 000 hektolitrů piva jako holding držený v rukou několika českých podnikatelů v čele s Karlem Kuropatou a jsou na pátém místě v ČR. Předskočili tak Pivovary Lobkowicz Group. V tržbách dosáhl holding PMS 1,7 miliardy korun. Jednička trhu, skupina Plzeňský Prazdroj, vyrobí ročně přes 10 milionů hektolitrů piva, tržby za poslední finanční rok do března 2017 dosáhly 16 miliard korun. Zubr bude sázet i na export. Tento pivovar je zajímavý a výjimečný i tím, že nemá sládka, ale sládkovou Natašu Rouskovou. Velký zájem je o moravské pivo v Asii a začali za zajímavé ceny vozit plechovkové pivo do Číny a Jižní Koreje.

 

 

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*