Obchodníci bitcoinu zahřívají úroveň 24 000 USD

Zvýšení úrokových sazeb Fedu odpovídalo tržnímu konsensu a slabé údaje o zaměstnanosti zvýšily chuť investorů po rizikových aktivech, obchodníci s BTC by však stále měli dbát na opatrnost.

Ve dnech 1. a 2. února cena Bitcoinu překonala i ty nejsilnější býčí cenové prognózy poté, co americký Federální rezervní systém oznámil plány na zvýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů. 

Přestože předseda Fedu, Jerome Powell investorům řekl, aby nečekali snížení úrokových sazeb v roce 2023, během své tiskové konference jasně uvedl, že v současné době se soustředí především na údaje o zaměstnanosti.

Výsledky průzkumu mezd ADP 1. února ukázaly, že v lednu se v USA výrazně zpomalil nábor zaměstnanců v soukromém sektoru. Mzdový ukazatel ADP pro soukromý sektor činil 106 000, což bylo výrazně pod konsensem trhu, který činil 160 000 osob. Tyto údaje podpořily očekávání investorů ohledně budoucího zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu v budoucnu.

Po otestování podpory 22 500 USD 1. února si Bitcoin během pěti hodin připsal 6,5 % a od té doby koketuje s úrovní 24 000 USD. I když jsou nedávné zisky vzrušující, obchodníci by si měli uvědomit, že zlepšení nálady na kryptotrhu sledovalo postoj k riziku, který byl pozorován na tradičních trzích.

Akcie se zápornou provozní marží představovaly 2. února výrazné zisky, včetně Coinbase (COIN) 20 %, Cloudflare (NET) 15 %, Unity Software (U) 12 % a DoorDash (DASH) 10 %. Už tento faktor by měl být varovným signálem, že zisky z posledních týdnů nemusí být udržitelné. Je také důležité si uvědomit, že 40denní korelace bitcoinu s indexem S&P 500 zůstává nad 75 %.

Zásadní roli při podpoře růstu Bitcoinu mohly sehrát také potenciální regulační překážky. Huang Yiping, bývalý člen Výboru pro měnovou politiku Čínské lidové banky, nedávno tvrdil, že trvalý zákaz kryptoměn by mohl vést k mnoha promarněným příležitostem.

Huang, nyní profesor ekonomie na Národní škole rozvoje Pekingské univerzity, kritizoval Bitcoin za nedostatek vnitřní hodnoty, ale poznamenal, že technologie související s kryptoměnami jsou pro regulované finanční systémy „velmi cenné.“

Podívejme se na metriky derivátů, abychom pochopili, zda profesionální obchodníci přidali pákové pozice po nedávném proražení ceny Bitcoinu.

Obchodníci s maržemi bitcoinu se zahřívají u podpory 22 500 USD

Maržové trhy poskytují přehled o tom, jak jsou profesionální obchodníci umístěni, protože umožňují investorům půjčovat si kryptoměny k pákovému efektu na své pozice.

Expozici lze například zvýšit tím, že si člověk půjčí stablecoiny na nákup Bitcoinu. Na druhou stranu si zájemci o půjčku Bitcoinu mohou tuto kryptoměnu pouze shortovat, protože sázejí na pokles její ceny. Na rozdíl od futures kontraktů není rovnováha mezi maržovými longy a shorty vždy vyrovnaná.

Výše uvedený graf ukazuje, že poměr maržových výpůjček obchodníků OKX se 30. ledna drasticky zvýšil, což signalizuje, že profesionální obchodníci přidali pákový efekt dlouho poté, co se Bitcoin úspěšně odrazil po otestování supportu 22 500 USD.

Ještě důležitější je, že 29. ledna dosáhl ukazatel nejnižší úrovně za více než jedenáct týdnů, a to 13 ve prospěch půjčování stablecoinu s velkou rezervou – což naznačuje, že shorti si nejsou jisti budováním medvědích pákových pozic. Při hodnotě 24 v době psaní tohoto článku je jasně patrné, že býci začínají být se současnou podporou 22 500 USD stále spokojenější.

Obchodníci s opcemi flirtují s optimistickou tendencí

Obchodníci by také měli analyzovat opční trhy, aby pochopili, zda nedávná rally způsobila, že se investoři začali více vyhýbat riziku. Zkreslení delta o 25 % je výmluvným znamením, kdykoli arbitrážní kanceláře a tvůrci trhu přeplácejí ochranu proti růstu nebo poklesu.

Ukazatel porovnává podobné kupní (nákupní) a prodejní (prodejní) opce a při převažujícím strachu se změní v kladné hodnoty, protože prémie za ochranné prodejní opce je vyšší než prémie za rizikové kupní opce.

Stručně řečeno, ukazatel skew se bude pohybovat nad 10 %, pokud se obchodníci obávají pádu ceny bitcoinu. Na druhé straně zobecněné vzrušení odráží záporný 10% skew.

Šikmost delta 25 % je relativně klidná poblíž záporné hodnoty 5, což naznačuje podobné šance na pokles a růst ze strany obchodníků s opcemi. Na druhou stranu, ani retest 22 500 USD z 31. ledna nestačil na to, aby zlomil ducha býků. V kombinaci s nedostatkem poptávky ze strany obchodníků s marží, kteří by byli ochotni Bitcoin shortovat, se na trzích s deriváty rýsuje býčí obrázek.

I když prolomení hranice nad 24 000 USD potrvá o něco déle (možná několik dní), z maržových a opčních trhů s bitcoinem nepřicházejí žádné známky stresu. Tradiční trhy však nadále hrají zásadní roli při určování trendu, takže investoři do Bitcoinu by neměli nabývat přílišné sebedůvěry.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*