Nový fond pro střední a východní Evropu. Rusko pod sankcemi jako příležitost.

Bývalí analytici Patrie Ondřej Koňák a Václav Kmínek zakládají fond zaměřený na střední a východní Evropu. V Rusku pod sankcemi vidí obrovské příležitosti.

Ondřej Koňák a Václav Kmínek v Patria Finance analyzovali regionální akcie. Pak odešli do Redside a současně založili fond zaměřený na střední a východní Evropu. Fond Arca Opportunity CEE Equity je primárně určený pro jednotlivce s možností investic alespoň 125 000 eur, což je 3,2 milionu korun. Jde o obdobu hedgeového fondu. Manažeři fondu plánují aktivně reagovat a spekulovat i na pokles akcií. Nabízí nižší poplatky, aktivní přístup a detailní zkoumání desítky akciových titulů.

Investice do východoevropských akciových trhů

Tyto trhy svým růstem letos předčily i některé západní trhy. K desítkám tuzemských fondů pro kvalifikované investory, klidně i s investicemi 3 milionů korun, přibyl fond zaměřený hlavně na akciové tituly v regionu. Fond Arca Opportunity CEE Equity tedy spouští investiční společnost Redside vlastníků jménem Rudolf Vřešťál a Pavol Krůpa. Ondřej Koňák a Václav Kmínek, kteří odešli z Patria Finance, divize Československé obchodní banky, kde analyzovali regionální akcie, měli úspěch. Ondřej Koňák pokrýval operátora O2 a předpověděl růst akcií Unipetrolu, která letos zdvojnásobila.

Fond zaměřený na investice do akcií ve východní Evropě

Statut fondu Arca Opportunity CEE Equity koncem října schválila ČNB. Klasický otevřený fond kvalifikovaných investorů bude primárně investovat do akcií a korporátních dluhopisů v regionech střední a východní Evropy, a to včetně Ruska. Fond bude kompletně jiný. Rostoucí regulace bank a tlak na výnosy se promítají i do fondů nabízených bankami. Tam jsou nakoupeny desítky společností kopírující jejich váhy v benchmarku, který pak daný fond sleduje. Při tak velkém počtu zainvestovaných společností není možné dané portfolio manažera detailně sledovat.

Ondřej Koňák a Václav Kmínek

Ondřej Koňák má 36 let a pracoval 12 let jako analytik východoevropských akcií a dluhopisů ve finanční skupině PPF, v Generali a v Patria Finance pro ČSOB. Vystudoval VŠE v Praze obor finance a oceňování podniku. Václav Kmínek má 33 let a pracoval jako akciový analytik 10 let pro Patria Finance a v České spořitelně, kde se věnoval zejména analýze akciových společností ve střední a východní Evropě. Vystudoval VŠE v Praze obor finance a oceňování podniku. Od listopadu jsou portfolio manažery v investiční společnosti Redside.

Redside

Zaměřuje se na obhospodařování fondů pro lidi s vyšším majetkem, kvalifikované investory a na vytváření fondových struktur. Celkem 6 fondů Redsid zaměřených na investice od obnovitelných zdrojů energie třeba až po nemovitosti spravuje majetek v hodnotě více než 300 milionů eur. Minulý rok Redside vydělala 18,4 milionů korun. Největším akcionářem v Redside je s 90,5 % společnost RVR Rudolfa Vřešťála, zakladatele poradenské skupiny ASB Group. Zbytek pak vlastní skupina Arca finančníka Pavola Krůpy. Ve fondu má být až 15 titulů, které budou detailně znát a stát si za nimi. Ve fondech bank je jich běžně 50 až 70 a sledování je velmi složité.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*