Nová studená válka USA a Číny kvůli pandemii

Vztahy mezi Spojenými státy a Čínou kvůli pandemii koronaviru nastartovaly novou studenou válku. Americký prezident Donald Trump hrozí úplným přerušením komunikace a čínské státní deníky zveřejňují agresivní komentáře o USA.

Koncem dubna obdržel čínský prezident Si Ťin-pching a vrcholní představitelé komunistického režimu interní analýzu Ministerstva pro státní bezpečnost, která prokázala, že v současné době čelí Čína ve světě největším antipatiím od masakru na náměstí Tchien-an-men v roce 1989. Spojené státy vnímají Čínu jako ekonomickou a bezpečnostní hrozbu. Rozumějí jen síle a podkopávají moc Čínské komunistické strany. Čína se musí připravit na ozbrojenou konfrontaci a posílit jadrný arzenál. Mluví se o obsazení Tchaj-wanu a vojenské expanzi v Jihočínském moři.

Novikovův telegram

Podle čínské zpravodajské komunity jde o čínskou verzi Novikovova telegramu s odkazem na zprávu sovětského velvyslance ve Washingtonu Nikolaje Novikova z roku 1946. Ten varoval Stalina před vojenskými a ekonomickými ambicemi USA v poválečné éře, odpovídal tak na dlouhý telegram amerického diplomata v Moskvě George Kennana a zpráva stála na počátku sovětsko-amerického soupeření. Podle mnoha odborníků jde nyní o začátek nové studené války a možná té horší.

Akce, sankce a odvety

Je jasné, že hlavním tématem prezidentských voleb bude koronavirus a výroky jsou součástí předvolební kampaně. Amerika je nejhůře postiženou zemí světa nemocí Covid-19 a Trump chce odvrátit pozornost od chaosu. Čína se prezentuje jako vzor při zvládání pandemie. Rekordní počty mrtvých i nakažených v USA přičítá ignorování čínských varování a nezvládnutí zdravotnické krize v katastrofálním měřítku. Čínské deníky píšou, že je USA nervózní z globálního vzestupu a Číny, závidí a panikaří.

Napjaté americko-čínské vztahy

Americko-čínské vztahy byly napjaté už před pandemií, ale zhoršily se. Washington viní Peking ze zatajování skutečného rozsahu nákazy koronavirem v počáteční fázi. Prezident Donald Trump mluví o čínském viru nebo čínském moru a ministr zahraničí Pompeo tvrdí, že koronavirus unikl z laboratoře ve Wu-chanu. Americký prezident vyhrožuje trvalým zastavením financování Světové zdravotnické organizace – WHO a odchodem USA, pokud organizace neprokáže nestrannost vůči Číně. Technologicko – obchodní válka začala. USA prodloužilo a zpřísnilo sankce proti Huaweii, Peking chystá odvetu na Cisco, Apple či Boeing a další firmy.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*