Nord Stream 2 čeká na stavební povolení v Dánsku

Nord Stream 2

Nord Stream 2 už 1 900 kilometrů hotových. Nyní řeší potíže stavebním povolením na území Dánska, které dodnes nebylo vydáno.

Dlouhodobě diskutovaný plynovod Nord Stream 2 má spojit Rusko s Německem a vede po dně Baltského moře. Nyní je postaveno 1 900 kilometrů a denně se plynovod prodlouží o další 4 kilometry. Zdvojené potrubí kopíruje trasu dosavadního plynovodu Nord Stream a zbývá položit 2 460 kilometrů trubic. Plynovod kritizují Spojené státy, Polsko, Ukrajina a další země, že vzniká velká závislost na Rusku. Koncem roku měl být plynovod uveden do provozu. Nyní se čeká na dánské úřady, které stále nevydaly povolení ke stavbě v dánských vodách.

Nord Stream 2

Projekt celkem za 8 miliard eur, v přepočtu asi 207 miliard korun, ze kterých už je většina proinvestována, je hotový v ruském a finském úseku. Ve švédských vodách nyní 24 hodin denně pracuje speciální loď a pokládá 12 metrů dlouhé a 24 tun těžké ocelové trubice s více ochrannými vrstvami. Kratší úsek plynovodu je nutno ještě dodělat v německé části, kde vyústí u přímořské obce Lubmin v Meklenbursku – Předním Pomořansku.

Stavební povolení

Dánské úřady ale zatím nevydaly povolení. Největším problémem plynovodu jsou tak dánské vody, kde ruský plynárenský koncern Gazprom a 5 evropských partnerských firem dál nemůže stavět. Na 2 podané žádosti dánské úřady nereagovaly, i když projekt splňuje všechny technické a ekologické požadavky. Konsorcium firem stále počítá s dokončením plynovodu v plánované, termínu. Připouští i jeho zpoždění, které by mohlo být až 8 měsíců.

Budoucnost plynovodu

Na tento plynovod na německé pevnině naváže i nové vedení Eugal, ze kterého bude většina ruského zemního plynu z Nord Stream 2 dodávána do ČR a dál do Evropy. Eugal má kopírovat trasu plynovodu Opal, napojeného na první trasu plynovodu Nord Stream. Plynovod Opal má ale také potíže. Soudní dvůr EU vyhověl stížnosti Polska na Evropskou komisi, že v roce 2016 Rusku umožnila rozšíření kapacity plynovodu Opal. Provozovatelé plynovodu po soudním rozhodnutí snížili o 40 % množství transportovaného plynu.

 

Vzdělávejte se z pohodlí domova s profesionály z německé banky Bernstein. Pravidelné webináře na různá témata – vybere si nováček i zkušený investor. Budete mít možnost interaktivně komunikovat s lektorem a navíc získáte bezplatné individuální telefonní konzultace.

Věnujte 20 min. svého času a změňte svou budoucnost. Účast zdarma! >>https://webinar.benter.cz

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*