Některé světové banky v krizi neobstojí

Akcie Vienna Insurance Group klesly o 16 procent

Ve své výroční zprávě o stavu bankovního sektoru uvádí poradenská společnost McKinsey, že asi třetina světových bank není v dobré kondici a neustojí krizi.

Podle výroční zprávy poradenské společnosti McKinsey přibližně 1/3 světových bank pravděpodobně neustojí vážné oslabení ekonomiky a je nutné, aby radikálně změnily svůj podnikatelský model. Je tomu právě 10 let od globální finanční krize. Situace se opakuje a celosvětově opět klesá důvěra investorů v banky. Důvodem je snižování marží, zpomalování růstu úvěrů i slábnutí příjmů bank. Podle společnosti McKinsey příjmová stránka nedrží tempo s náklady. Informace zveřejnila agentura Reuters.

Výroční zpráva McKinsey

Analytik McKinsey a jeden z hlavních autorů zprávy Kausik Rajgopal ve své výroční zprávě tvrdí, že se nacházíme v pozdní fázi ekonomického cyklu a banky musejí začít podnikat odvážné kroky, protože v současné době nejsou v prvotřídní kondici. Měly by investovat do umělé inteligence analyzující rizika, snižovat náklady pomocí outsourcingu a současně zvyšovat výnosy prostřednictvím lepších zákaznických služeb. Pečlivě zvažovat investice do fúzí a akvizic a vyhledávat nové zdroje příjmů.

Sílící konkurence

Klienty poradenské společnosti McKinsey jsou největší světové korporace, kterým společnost radí s fúzemi, akvizicemi a outsourcingem. Dlouhodobé zpomalení ekonomiky společně s nízkými až zápornými úrokovými sazbami způsobuje chaos v bankovním sektoru. Bankovnictví čelí sílící konkurenci tzv. fintechových firem a technologických gigantů, jako je například Apple, Google a Amazon, které hodlají vstoupit do bankovního a platebního sektoru.

Budoucnost bankovního sektoru

Podle společnosti McKinsey banky vkládají do inovací jen 35 % z rozpočtů na informační technologie. Fintechové společnosti nabízející finanční služby s využitím nejmodernějších technologií a inovací na ně ale dávají až 70 %. Snadno nabízí finanční služby také díky povolování regulace. Ve zprávě přichází varování, že by se z bank mohla stát doslova jen historická poznámka pod čarou. Nové společnosti totiž radikálně mění chování spotřebitelů a banky tomu jako obvykle neumí čelit.

 

Vzdělávejte se z pohodlí domova s profesionály z německé banky Bernstein. Pravidelné webináře na různá témata – vybere si nováček i zkušený investor. Budete mít možnost interaktivně komunikovat s lektorem a navíc získáte bezplatné individuální telefonní konzultace.

Věnujte 20 min. svého času a změňte svou budoucnost. Účast zdarma! >>https://webinar.benter.cz

 

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*