Nejvyšší výnosy akcií a kdo ovládl pražskou burzu

V roce 2016 se akciím dařilo a vydělávaly zejména ty americké i německé. Největší výnosy a nárůst cen zaznamenaly těžařské společnosti v Rusku, Brazílii a Kazachstánu. Pražská burza sice zatím moc neoslnila, ale v celosvětovém měřítku je velmi mladá. Musíme si na její úspěchy teprve počkat.

Hvězdy, které stoupají vzhůru

Na vrchol pražské burzy se dostala u nás společnost Moneta Money Bank, Stock Spirits anebo Unipetrol. Letošní rok také přinesl všem investorům pár otřesů ve znamení politických změn, které ovlivňují i ceny na burze.

I přes značné otřesy a také nejistoty, ke kterým patří například nynější vyostřené a přeměněné obchodní vztahy mezi Evropskou unií a Velkou Británií, nedořešené hypotéky v italském finančním a bankovním sektoru nebo také vliv, který přinesla podobaě zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA, se situace na burze zklidnila. Růst většiny evropských ekonomik se očekává v příštím roce 2017 podobný tomu letošnímu. Hlavní burzy končí i letos v plusu.

Politika ovlivňuje i situace na burze

Největší obavy přinesla asi zpomalující Čína. Objevily se také nízké a někdy i záporné úrokové sazby v mnoha zemích. Svět trhů ovlivnily výsledky amerických prezidentských voleb, britské referendum a brexit, a určitě je ovlivní i mnohé volby v roce 2017.

V roce 2017 se totiž uskuteční například prezidentské volby ve Francii, parlamentní volby v Německu, v Nizozemsku, ale i v naší České republice a možná také v Itálii, kde přetrvávají stále nevyřešené potíže v italském finančním sektoru. Investoři mají proto mnohem těžší pozici a musí situaci na burze bedlivě sledovat. Žádné negativní scénáře se ale nepotvrdily.

Rok 2016 jako ekonomicky a investičně úspěšný

Rok 2016 je hodnocen jako investičně úspěšný, jak pro dluhopisové, tak i pro akciové investory. Všechny hlavní akciové trhy budou s největší pravděpodobností ke konci roku mnohem výše než v loňském roce. Dluhopisové trhy se nesly v duchu výprodejů ke konci roku a letošek bude zakončen v mírně černých číslech. Pozitivní zprávy jdou z oblasti komodit, které jsou po posledních pěti letech konečně na vzestupu, a ropa je táhne vzhůru.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*