Nedostatek srážek v Argentině, přebytek v Brazílii a mráz v USA ovlivňují tento týden ceny plodin
Hlavními povětrnostními faktory, které ovlivňují zemědělské trhy, jsou stále sucha v Argentině a předpovídané mrazy v USA, které mohou poškodit slabou úrodu ozimé pšenice.
Od minulého týdne se v oblastech pěstování ozimé pšenice v USA vyskytují mrazy o teplotě -17 až -20 o C, které mohou poškodit plodiny, které nejsou pokryty sněhem a po suchém podzimu jsou ve špatném stavu.
Spekulativní nárůst cen je ale krátkodobý, protože mrazy nebudou trvat delší dobu a o víkendu se vrátí do regionu teplé počasí s malým množstvím srážek v částech Oklahomy a Texasu, kde je stav plodin v důsledku sucha docela špatný.
Tento týden přinesla fronta do hlavních pěstitelských oblastí sóji a kukuřice v Argentině déšť kvůli čemuž došlo k poklesu cen sóji. V příštích 7-10 dnech se opět předpokládají vedra o teplotě 28-30° C bez výraznějších srážek, což zhorší vyhlídky na sklizeň.
V severní a střední Brazílii nadále prší a déšť bude pokračovat i v příštím týdnu, což zdrží sklizeň sójových bobů a výsadbu kukuřice 2. sklizně. Podle expertů společnosti AgRural bylo ke dni 26. ledna v zemi sklizeno 5 % plochy sóji, což je 2x více než minulý rok. V důsledku dlouhotrvajícího suchu na jihu země snížili analytici SAFRAS&Mercado oproti předchozím odhadům odhad produkce kukuřice pro rok 2022/23 o 1,3 mil. t na 125,3 mil. t a plochy ke sklizni – na 21,6 mil. ha. Prognóza produkce kukuřice pro první sklizeň klesla o na 23,7 mil. t (-1,3 mil. t za rok) a u kukuřice pro druhou sklizeň o 0,2 mil. t na 87,7 mil. t (-1. 8 mil. t za rok) kvůli možnému zpoždění setí.
Odborníci agentury IKAR snížili prognózu sklizně pšenice v Ruské federaci v letošním roce na 84 mil. t na pozadí 3 hlavních faktorů: nástup ledovky na polích jižně od Moskvy, suché počasí na jihu země a mrazy až -30° C a nižší, které by mohly v několika regionech poškodit úrodu.
Trh s pšenicí v roce 2022/23: současné otázky a prognózy
Na světovém trhu je jistý trend vytváření strategických zásob – jeho hlavní dovozci zvýšili nákupy pšenice spojeného s geopolitickou nestabilitou, i nadále častějšími suchy v klíčových světových regionech, které produkují obilí, a důsledky epidemie koronaviru.
Nová sklizeň na jižní polokouli se blíží konci – v Argentině oficiálně skončila, v Austrálii ale ještě probíhá. Někteří aktéři se snaží ovlivnit cenu tak, že zdůrazňují špatné kvality a snížení podílu potravinářského zrna v australské úrodě kvůli nadměrné vlhkosti půdy. Nicméně je důležité myslet na to, že pšenice na vývoz pochází zejména ze západní Austrálie, kde se srážkové úhrny v období dozrávání pšenice přibližovaly normálu.
Ceny na světových trzích jsou v tomto ročním období hlavně sezónně nižší, k jejich novému kolu růstu dochází většinou v dubnu na pozadí postupně se vyčerpávajících zásob staré úrody a kvůli možnému zhoršení povětrnostních podmínek pro pšenici ozimou nové úrody v zemích severní polokoule.
Kvůli tomu, že spousta dovozců si už vytvořila velké zásoby pšenice a k dispozici je stále dostatečná nabídka z nárazových sklizní v Austrálii a Rusku, lze předpokládat, že trend poklesu cen bude v příštích několika měsících pokračovat v případě, že se neobjeví nová rizika (hlavně geopolitická spojená s vývojem na Ukrajině a jiných částech světa).
Přidejte komentář