Nečekané posílení amerických akcií

Aktuálně prudce posilují americké akcie. Investory stále více lákají nižší ceny v doprovodu slibů centrálních bank. Akcie ve Spojených státech přitom zažily minulý týden největší týdenní propad od globální finanční krize v roce 2008.

Akcie si ve Spojených státech amerických na začátku týdne připsaly nečekané zisky kolem 5 %. Došlo k tomu hned poté, co naopak v průběhu minulého týdne zažily největší týdenní propad zaznamenaný od globální finanční krize v roce 2008.

Americké akcie

Investoři tak nyní velmi zdatně využili poklesu cen zaznamenaného v minulém týdnu a dali se do velmi výhodných nákupů akcií za lákavou cenu. Nejvíce je k tomuto kroku přesvědčila mnohá vyjádření světových centrálních bank, které svorně tvrdí, že jsou zcela připraveny přijmout veškerá možná opatření zaměřená na omezení ekonomických dopadů způsobených novým koronavirem.

Jak jsou na tom indexy

Indexy S&P 500 a Nasdaq nyní vykázaly největší jednodenní zisk zaznamenaný od 26. prosince 2018. Mezi jednotlivými tituly vynikla zejména společnost Apple. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie celkem 30 předních amerických podniků, si v tomto období připsal 5,09 % na 26 703,26 bodu. Širší index Standard & Poor’s se navíc zvýšil o 4,6 % a index technologického trhu Nasdaq si přidal 4,5 %.

Prudké změny na akciovém trhu

Na výprodeji akcií se podílely zejména obavy, že rychle se šířící zákeřné onemocnění způsobené novým typem koronaviru může způsobit další recesi. Aby se ale dalšímu šíření rozsáhlé paniky zabránilo, vystoupili všichni bankéři mnoha předních centrálních bank s uklidňujícím vyjádřeními, že jsou zcela připraveni podniknout veškeré nezbytné kroky, aby zmírnili dopady šíření nového koronaviru na ekonomiku a zabránili recesi. Spoléhají hlavně na americkou centrální banua – Fed.

Exceluje Apple

Z jednotlivých titulů zazářila zejména technologická společnost Apple. Ta pružně vystoupala od dvouletého minima a připsala si nakonec dokonce 9,31 %. Indexu S&P 500 tak pomohla ze všech firem nejvíce. Na devizovém trhu současně oslabil dolar na své šestitýdenní minimum.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*