Neblahé zprávy pro držitele italských dluhopisů

Italská vláda držitele italských dluhopisů trochu znervózňuje. Rozdíl mezi výnosy italských a německých státních dluhopisů je v současné době nejvyšší od evropské dluhové krize.

Jde o jeden z důvodů oslabujícího eura. Dolaroví investoři směřují pozornost k zápisu z posledního jednání FOMC naznačující tempo zvyšování úrokových sazeb. Z Evropy jsou solidní květnové PMI a zejména silná data z polské ekonomiky v oblasti z průmyslu i stavebnictví. Německou ekonomiku táhnou nahoru investice.

Výsledky Německa

Květnové PMI potvrzují dubnové hodnoty aktivity v sektoru průmyslu a služeb. Lze očekávat mírný pokles PMI v oblasti průmyslové aktivity v Německu a lehké snížení květnového Ifo indexu. Za první čtvrtletí německá ekonomika vykázala nižší růstovou dynamiku. Slabší spotřebu domácností kompenzuje vyšší investiční aktivita. Dle očekávání si německá ekonomika si letos připíše více než 2 %.

Předpoklad dolaru i eura

Podle analytiků a amerických centrálních bankéřů se dolarové úrokové sazby letos zvýší ještě 2x. Euro v poslední době nedokázalo zastavit svůj pád. Společné evropské měně se nedaří. Nedošlo ke korekci předchozích ztrát a euro dále padalo. Kurz se poprvé po půl roce dostal pod hladinu 1,18 USD/EUR. Dolar měl pomocníka v úrokovém diferenciálu na dlouhých tržních sazbách a ve zvýšeném geopolitickém riziku i růstem cen komodit.

Polský průmysl nabírá na dynamice

Polská meziroční dynamika průmyslové výroby díky příznivému efektu statistické základny a pracovnímu dni navíc výrazně zrychlila. Polský průmysl těží ze silné domácí poptávky. Ceny průmyslových výrobců přidaly v březnu 0,3 % m/m. Meziroční dynamika zrychlila asi na 0,9 % z březnových 0,3 % y/y. Stojí za tím zejména meziročně vyšší ceny ropy.

Koruna pod výprodejním tlakem

Regionální měny jsou v poslední době pod výprodejním tlakem. Kurz české měny v podobě koruny se vyvíjí podobně jako u polského zlotého a maďarského forintu. Na trhu mají největší vliv investoři, kteří obchodují korunu a všechny ostatní regionální měny takzvaně v jednom koši. Středoevropské měny vyprodávají a dolar sílí na nová letošní maxima na světových trzích. Koruna mírně ztrácí vůči euru i dolaru.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*